Hlavní obsah
Centrum pro týrané děti Klokánek Foto: Markéta Pudilová, Právo

Fond ohrožených dětí zatím mimořádnou podporu nedostane

Vláda se ve středu nedohodla na mimořádné podpoře Fondu ohrožených dětí (FOD). Po organizaci, která provozuje klokánky pro děti v tísni, bude chtít plán restrukturalizace, pak se k věci vrátí. Fond ohrožených dětí má celkové závazky za 127,18 miliónu korun, do konce roku mu na provoz klokánků chybí na 20 miliónů korun.

Centrum pro týrané děti Klokánek Foto: Markéta Pudilová, Právo
Fond ohrožených dětí zatím mimořádnou podporu nedostane

Přidělení mimořádné dotace původně ve výši 30 miliónů korun navrhlo ministerstvo financí. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ale s přiléváním peněz nesouhlasila, nepovažuje ho za systémové.

Kabinet se na mimořádné dotaci neshodl ani ve středu. K návrhu by se měl podle informací ČTK vrátit za tři týdny, až FOD předloží krizový restrukturalizační plán.

Fond ohrožených dětí dostal mimořádné dotace už v minulosti. V roce 2006 to bylo 15 miliónů korun, stejnou sumu pak obdržel i o dva roky později. V roce 2012 žádal 58,6 miliónu navíc, ministerstvo práce mu nevyhovělo. "Poskytování opakovaných mimořádných dotací je nesystémové, zvýhodňuje jeden vybraný subjekt proti všem ostatním žadatelům," uvedlo ministerstvo práce v podkladech pro vládu. Podle něj se finanční problémy fondu pravidelně opakují bez ohledu na přidělenou částku a změny zákonů.

Rozšiřoval služby bez peněz

Zástupci ministerstva práce vidí hlavní příčinu potíží FOD v tom, že fond "nedostatečně přizpůsoboval rozsah činností svým reálným finančním možnostem". Rozšiřoval své služby a počet zařízení, přitom neměl peníze ani na existující aktivity. To připustil minulý týden i nový šéf fondu Jan Vaněk.

Správě sociálního zabezpečení fond dluží téměř 25,74 miliónu. Z toho pojistné činí 20,6 miliónu a penále 5,1 miliónu. Exekuční řízení začalo v květnu, týká se 21,7 miliónu korun - 18,1 miliónu pojistného a 3,6 miliónu penále. Správa minulý týden exekuci na 60 dní odložila. Chtěla tak prý dát fondu čas na hledání řešení. Od roku 2005 do loňska si fond vzal půjčky a úvěry za celkem 180 miliónů korun. Za tu dobu splatil 58 miliónů.

Zařízení pro okamžitou pomoc dětem, jako jsou třeba klokánky, dostávají od státu příspěvek na dítě. Ten měsíčně činí 22 800 korun. Částka se krátí za dobu, kdy dítě pobývalo mimo zařízení.

V roce 2013 stát na příspěvcích vydal celkem 256 miliónů korun. Fondu z toho připadlo 128 miliónů. Loni získal 121 miliónů. Klokánky loni stály celkem 182,3 miliónu. Kolem 70 procent výdajů tak pokryl státní příspěvek. Na dotacích k tomu FOD získal 29,03 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků