Hlavní obsah
Centrum pro týrané děti Klokánek Foto: Markéta Pudilová, Právo

Fond ohrožených dětí prodává tři klokánky, chce tak snížit své dluhy

Fond ohrožených dětí (FOD) prodává tři své klokánky - v Kroměříži, Dubí u Teplic a pražských Kbelích. Chce tak získat peníze na snížení dluhů, aby mohl dál fungovat. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf fondu Jan Vaněk.

Centrum pro týrané děti Klokánek Foto: Markéta Pudilová, Právo
Fond ohrožených dětí prodává tři klokánky, chce tak snížit své dluhy

Celkové dluhy fondu činí nyní podle jeho ekonomky Zdeňky Pátkové 122 miliónů, díky úsporám od června klesl o pět miliónů. Fond žádá o mimořádnou dotaci na provoz – vláda o ní bude znovu jednat příští týden.

„Úspora (do konce roku) bude ve výši 20,159 miliónu. Není tedy pravda, že se dluh na konci roku prohloubí. Snažíme se naopak ztrátu snížit. Fond dělá maximum pro to, abychom mohli dál fungovat,“ řekl Vaněk.

Podle něj na začátku roku fungovalo 28 klokánků, na konci roku jich bude dvacet. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude fungovat sedm či osm.

Členové fondu změnili v červnu stanovy i vedení. Dlouholetou předsedkyni Marii Vodičkovou vystřídal v čele organizace Vaněk.

Mimořádná dotace 30 miliónů

Fond má dluhy na sociálních odvodech, zdravotním pojištění, mzdách či u finančního úřadu. Nyní podle ekonomky platí včas a snaží se dluhy srovnat, domlouvá si splátkový kalendář. Zatím si ho dohodl se zdravotními pojišťovnami.

Ministerstvo financí před nedávnem navrhlo přidělení mimořádné dotace 30 miliónů, vláda ji ale zatím neschválila. Jednat by o ní měla znovu příští týden. Fond svůj požadavek snížil na 20 miliónů.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dříve s dodatečným přidáváním peněz projevila nesouhlas. Poukazovala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu. Podle ní by výpomoc nebyla ani férová vůči ostatním provozovatelům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků