Hlavní obsah

Fischer ujistil Bidena, že se Česko bude podílet na novém obranném systému

Česko je připraveno podílet se i na novém americkém systému protiraketového štítu. Po jednání v Praze se na tom shodli český premiér Jan Fischer a americký viceprezident Joe Biden. Podle Bidena přijede do Prahy v listopadu tým expertů, který bude o nové architektuře štítu jednat. Nový systém štítu nahrazuje staré plány, jejichž součástí měl být i radar v Brdech.

Fischer ujistil Bidena, že se Česko bude podílet na novém obranném systému

Biden na tiskové konferenci zdůraznil, že transatlantické vztahy potřebují akceschopnou Evropu. Nový plán na protiraketový štít by měl nahradit zastaralé technologie a účinně Evropu chránit.

"Jedna z hrozeb pro kolektivní bezpečnost jsou balistické střely, stále více jich může být do Evropy vystřeleno. Hovořili jsme o nové, lepší architektuře, která se nebude soustředit pouze na USA," řekl před novináři Biden.

Viceprezident USA Joseph Biden podává ruku premiérovi Janu Fischerovi.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Biden také ohlásil, že na konci listopadu přijede do ČR expertní tým, který bude dále jednat o podobě budoucí architektury a představí nové technologie, které budou v rámci Severoatlantické aliance lépe chránit než zastaralé systémy. Viceprezident zdůraznil, že plán bude projektován v rámci členství v NATO. 

Zapojit se může i Rusko

Podle Bidena bude nový projekt vznikat nezávisle na Rusku stejně jako ten předchozí. Americký ministr obrany Robert Gates však v pátek po jednání ministrů obrany NATO v Bratislavě prohlásil, že pokud Moskva projeví zájem, nový americký protiraketový štít v Evropě umožní snadnější spolupráci s ruskými radarovými systémy.

Ty by uvítal i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, podle nějž by bylo dobré, kdyby na této nové verzi Rusko spolupracovalo.  

Podpora výzkumu bude pokračovat

Fischer jednání s bidenem hodnotil jako "otevřené, vydatné a dobré". "Jednali jsme jako spojenci v rámci NATO, kteří vyznávají stejné hodnoty, které je správné bránit," řekl premiér.

Podle něj mají Američané i nadále podporovat ČR v oblasti vědy a výzkumu a ocenil přitom přístup českých vědců, kteří jsou podle něj schopni se zapojit například do kosmického výzkumu.

Biden Česko označil za vůdčí sílu EU v oblasti energetiky, připomněl při tom úsilí české vlády během předsednictví Radě Evropy podpořit zavedení plynovodu Nabucco.

 

Mluvili jsme o potřebě vyšší diverzifikace ve smyslu teritoriálním, odkud k nám přicházejí energetické suroviny.
Jan Fischer


Premiér sdělil Bidenovi, že kvůli energetické bezpečnosti potřebuje Česko větší diverzifikaci míst, z nichž do země přicházejí energetické zdroje, v úvahu je podle něj třeba brát i mezinárodní kontext.

"Mluvili jsme o potřebě vyšší diverzifikace ve smyslu teritoriálním, odkud k nám přicházejí energetické suroviny," prohlásil premiér. Jde podle něj také o to, aby se k výrobě energie v Česku užívalo více zdrojů.  

Fischer amerického viceprezidenta přivítal na zahradě sídla vlády u Strakovy akademie. Bidenovu návštěvu provází přísná bezpečnostní opatření.

Americký videprezident Joe Biden při pražském setkání s premiérem Janem Fischerem

Foto: Jan Handrejch, Právo

O novém systému mluvil Biden už ve středu v Polsku, kde měla podle původních plánů vzniknout základna s protiraketovými střelami. Polský premiér Donald Tusk poté oznámil, že je Varšava připravena se do plánů zapojit.

ČR a USA loni podepsaly dvě základní smlouvy umožňující vznik radarové základny. Kromě nich je rozjednána řada dalších dohod, například o vědě, výzkumu či vzdělávání a Praha má zájem na jejich konečném uvedení v platnost.

Fischer potvrdil, že s americkým viceprezidentem jednal také o energetické bezpečnosti. "Řekl jsme mu, že ČR vnímá potřebu větší diverzifikace, odkud pochází suroviny, a že je o tom tady silná debata.

Biden do Prahy přiletěl ve čtvrtek večer. V pátek kolem poledne se setká také s prezidentem Václavem Klausem. V podvečer z ČR odlétá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků