Hlavní obsah
Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci Foto: Sebastien Pirlet, Reuters

Fischer se stane viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj

Rada ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve čtvrtek v Londýně potvrdila, že český premiér Jan Fischer se stane viceprezidentem banky. Fischer by měl do funkce nastoupit od 1. září.

Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci Foto: Sebastien Pirlet, Reuters
Fischer se stane viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj

Do funkce viceprezidenta Fischera navrhl 21. dubna prezident EBRD Thomas Mirow. Správní rada banky, Rada ředitelů, Fischerovu nominaci jednomyslně schválila, řekl mluvčí EBRD.

Český premiér se sešel před dnešním zasedáním Rady ředitelů s vedoucími představiteli banky v Londýně v úterý během svého volna. Fischer nahradí bývalou slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, jejíž funkční období viceprezidentky končí 31. srpna.

Mirow při Fischerově nominaci v dubnu zdůraznil, že je "úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD". Připomněl také jeho "intenzivní podíl" na evropských záležitostech v rámci summitů Evropské unie.

EBRD vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. Akcionáři banky je 61 zemí. V poslední době se banka mimo jiné podílela na pomoci státům střední a východní Evropy postiženým krizí. O funkci viceprezidenta EBRD v minulosti usiloval i někdejší guvernér ČNB a první úřednický premiér Josef Tošovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků