Hlavní obsah
 

Fénix převezl 10 pacientů s covidem z přetíženého Benešova do Motola

Pražská Fakultní nemocnice v Motole ve čtvrtek před druhou hodinou odpolední přijala deset pacientů s covidem-19 z benešovské nemocnice, která je na hraně kapacity. Díky speciálnímu vozu pražské záchranné služby mohli být všichni pacienti převezeni najednou. Šlo o první výjezd tohoto vozu nazvaného Fénix.

 
Fénix převezl 10 pacientů s covidem z přetíženého Benešova do Motola

Pacienti se středně těžkým průběhem budou hospitalizováni podle náměstka pro léčebně-preventivní péči Martina Holcáta na covidové jednotce.

Převezení pacienti nejsou napojeni na umělou plicní ventilaci. Na urgentním příjmu je přijalo asi 15 zdravotníků v ochranných oblecích, pacienty přebírali postupně. „Pacienti jsou ve středně těžkém stavu a jsou určeni na kyslíkovou terapii,“ řekl Holcát.

Benešovská nemocnice se ocitla na hraně kapacity. Dosud si s množstvím lůžek a personálu vystačila nebo využila kapacitu jiných nemocnic ve Středočeském kraji. V zařízení je nyní více než 100 pacientů s covidem-19, mimo službu je pětina personálu.

„Jsme především na hraně personální a nemocnice Motol má volné kapacity, čehož rádi využijeme. Před víkendem se nám opět uvolní lůžka pro příjem nových pacientů,“ uvedl ve středu ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.

Do Prahy pacienty z Benešova přivezl speciální vůz pražské záchranné služby Fénix. Byl to jeho první výjezd od únorového pořízení, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Fénix je deset metrů dlouhá verze vozu Atego, která slouží jako evakuační vozidlo a pro zásahy u požárů. „Dokážeme v něm poskytovat kyslíkovou terapii většímu počtu osob a transportovat až 12 pacientů na nosítkách,“ uvedla záchranná služba na Twitteru.

Pražští záchranáři mají vůz od letošního února, je připravený nonstop. Vůz doprovázela policie a s převozem pacientů pomáhali i pražští hasiči.

Před týdnem v pátek motolská nemocnice přijala pět pacientů s covidem ze Zlínského kraje. Sanitky je vezly jednotlivě, pacienti byli ve vážném stavu na plicní ventilaci a v umělém spánku. Šlo o pacienty ze Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže, také tamní nemocnice se ocitly na hraně kapacitních možností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků