Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Bolid zachytila kamera hvězdárny ve Valašském Meziříčí Foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Expedici se podařilo najít meteorit, po němž vědci již týden pátrají

Astronomická expedice v sobotu nalezla poblíž Nové Vsi u Nového Města na Moravě jeden z menších meteoritů. Ten byl částí tělesa, které 9. prosince střetlo se Zemí a dopadlo na naše území. Nález oznámil mluvčí Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan s tím, že ještě musí být potvrzen při laboratorním zkoumání.

BEZ KOMENTÁŘE: Bolid zachytila kamera hvězdárny ve Valašském Meziříčí Foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Expedici se podařilo najít meteorit, po němž vědci již týden pátrají

Podle vedoucího Astronomického ústavu AV ČR Pavla Spurného, který místo dopadu předem spočítal, byl zhruba centimetrový meteorit nalezen odpoledne na poli členem Klubu astronomů Pelhřimovska, který se účastnil hledací expedice Jihlavské astronomické společnosti a Společnosti pro meziplanetární hmotu.

V každém případě se nejedná o hlavní kus, ten je podle Suchana velký asi jako pěst. "V případě potvrzení nálezu meteoritu, půjde o 23. meteorit se známou dráhou na světě," upozornil.

Vědci dráhu tělesa zmapovali

Jev na obloze minulé úterý zpozorovaly stovky lidí. Byl také velmi dobře zachycen kamerami na stanicích české části Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Ondřejově. Všechny parametry průletu bolidu byly určeny s vysokou přesností.

BEZ KOMENTÁŘE: Bolid zachytila kamera hvězdárny ve Valašském Meziříčí

Video: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Při vstupu do zemské atmosféry meteorit vážil asi 200 kilogramů a měl průměr půl metru. Jasně svítit začal ve výšce zhruba 100 kilometrů nad Opavou. Letěl směrem na jihozápad a postupně se rozpadal a brzdil. Světelnou dráhu dlouhou 170 kilometrů uletěl za bezmála devět sekund. Největší jasnosti přesahující jasnost Měsíce v úplňku dosáhl ve výšce 37 kilometrů nad zemí severovýchodně od Vírské přehrady a pohasl ve výšce necelých 25 kilometrů nad zemí jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou.

Plocha možného dopadu je rozsáhlá

"V závěrečné fázi letu se bolid významně rozpadal a oddělovaly se od něho menší úlomky, z nichž některé se rychle zbrzdily a také mohly dopadnout na zemský povrch," uvedl Spurný. Menší části bolidu se mohou nacházet v pásu širokém asi čtyři kilometry a dlouhém zhruba 30 kilometrů, který se táhne jihozápadně od Vírské přehrady až k obci Bohdalov. Největší meteorit by pak měl ležet v lesním porostu jihozápadně od obce Rudolec na Jihlavsku.

Na obrázku je jeden z meteoritů Košice. Vědci předpokládají, že meteority z 9. 12. 2014 by mohly vypadat velmi podobně.

Foto: Astronomický ústav Akademie věd ČR

"Především z důvodů jistého pádu meteoritů se zcela určitě jedná o velmi unikátní bolid. Četnost takových bolidů nad naším územím je přibližně jednou za deset let," podotkl Spurný. Astronomický ústav zahájil pátrání v dopadové oblasti už minulý týden. Úlomky meteoritu mohou být neobvykle těžké kameny se sametovou černě až černohnědě zbarvenou kůrou, na případném lomu světle šedé.

Z dosud zaznamenaných 22 meteoritů se známou dráhou letu, takzvaným rodokmenem, jsou tři z území ČR. U bolidu Příbram v roce 1959 astronomové vůbec poprvé na světě vypočetli místo dopadu. Další podobné meteority byly nalezeny u Benešova a Morávky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků