Hlavní obsah
Letošní epidemie chřipky si vyžádala už 70 obětí (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Epidemie chřipky trvá. Už sedmdesát mrtvých

Epidemie chřipky nadále přetrvává na celém území Česka. Už si vyžádala 70 úmrtí. „V současné době máme 1984 nemocných na 100 tisíc obyvatel a to znamená, že proti minulému týdnu počet nemocných chřipkou stoupl o 1,5 procenta,“ řekla Právu v pátek MUDr. Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze.

Letošní epidemie chřipky si vyžádala už 70 obětí (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Epidemie chřipky trvá. Už sedmdesát mrtvých

Uvedla, že ze sedmdesáti úmrtí 54 bylo ve věku 60 let a další ve věkové skupině 25 až 59 let. „Bohužel máme i úmrtí ve věku do 24 let,“ uvedla MUDr. Havlíčková.

Počet zemřelých je přesto zatím menší, než byl loni touto dobou ve chřipkové epidemii. To jich bylo 114 z 333 klinicky závažných případů. Letos je to zatím 70 úmrtí z 264 klinicky závažných případů.

„Nevím, jak dlouho ještě na vrcholu epidemie budeme, ale zdá se, že letošní epidemie ještě zdaleka nekončí a bude trvat ještě několik týdnů, i když už pravděpodobně s menším počtem nemocných,“ uvedla Havlíčková.

„Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B,“ sdělila Právu v pátek hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V tomto týdnu je vzestup evidován především ve skupině dospělých nad 25 let věku, nejvyšší poté (o 9 %) ve skupině nad 60 let věku. Nemocnost kolísá a nejvyšší je stále hlášena z krajů Libereckého, Moravskoslezského, Plzeňského, Pardubického a Jihomoravského. Ve všech těchto krajích nemocnost stále přesahuje 2000 nemocných na 100 000 obyvatel.

„I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce i po cestě hromadnou dopravou. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál - je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,” upozorňuje Gottvaldová.

Podle ní situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu. Celá západní Evropa je stále ještě ve fázi plošné epidemie. „Nemocnost klesá mírně, v některých státech kolísá či spíše stagnuje stejně jako v ČR. U našich sousedů v Německu, Polsku, Rakousku a Slovensku je doposud plošná epidemie. I tam cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B,“ uzavřela Gottvaldová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků