Hlavní obsah
Vizualizace novostavby bytového domu U Milosrdných, která má zasáhnout do areálu Anežského kláštera

Dům „Maršmeloun” jsem nikdy neplánoval bílorůžový, tvrdí architekt

Zdeněk Fránek, autor návrhu kontroverzního bytového domu v ulici U Milosrdných u Anežského kláštera v centru Prahy, tvrdí, že nikdy neexistovala varianta, že by jeho dům byl v bílé a růžové barvě. Vizualizaci v této barevnosti označil za podvrh. Chystaná stavba má být podle něj v horní části cihlová a ve spodní béžová, její jednotlivé hmoty připomínají obličeje.

Vizualizace novostavby bytového domu U Milosrdných, která má zasáhnout do areálu Anežského kláštera
Dům „Maršmeloun” jsem nikdy neplánoval bílorůžový, tvrdí architekt

Lidé stavbě na základě této údajně podvržené vizualizace přezdívají "maršmeloun". Na dubnovou demonstraci proti této stavbě přišli lidé s krabicemi, které vypadaly jako bílé, šedé a růžové hranaté obličeje. "Když jsem viděl fotku z demonstrace, jak je to hezké, tak jsem opravdu začal přemýšlet o tom, že ho opravdu udělám růžovobílý," řekl Fránek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vítězslav Praks z Občanského monitoringu, který svolal protesty, odpověděl, že vizualizace mají ze zveřejněných materiálů architekta Fránka.

Původní varianta vzešlá z architektonické soutěže z 90. let, v níž bylo osloveno několik kanceláří z Česka i ciziny, byla prosklená, tu ale nepovolili památkáři.

Lidem vadí především to, že se stavba do sousedství kláštera ze 13. století nehodí, má příliš rozdrobenou fasádu a připomíná obličeje. Podzemní garáže navíc zasáhnou do podzemní vody. Stavba vadí i současnému řediteli Národní galerie, která v Anežském klášteře sídlí, Jiřímu Fajtovi, bude se snažit uplatnit připomínky ve stavebním řízení.

Šestipatrová budova, která má vyrůst v pražské památkové rezervaci, vyvolala v posledních dnech protesty stovek lidí. Kvůli stavbě by totiž mimo jiné musela padnout zeď kláštera. Zastánci projektu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků