Hlavní obsah
Dominik Duka. Foto: Petr Horník, Právo

Duka souhlasí, aby církev dostala místo peněz z restitucí dluhopisy

Kardinál Dominik Duka podle svých slov jedná o tom, aby místo části peněz, které má katolická církev obdržet od státu v rámci majetkového vyrovnání, dostala církev dluhopisy. Reagoval tak na výzvu hnutí Občané městu, město občanům.

Dominik Duka. Foto: Petr Horník, Právo
Duka souhlasí, aby církev dostala místo peněz z restitucí dluhopisy

Hnutí nedávno požádalo v dopise Duku, aby církve vyčlenily jednu miliardu z vracených peněz na odstranění škod z červnových povodní.

Kardinál na jejich žádost reagoval kladně. „V současnosti jednáme s příslušnými úřady vlády, že namísto větší části peněž, rozpočtovaných na finanční kompenzaci pro katolickou církev, přijmeme státní dluhopisy. Dáváme vládě možnost, aby s penězi, které by nám jinak vyplatila, naložila podle svého uvážení, třeba i na likvidaci následků povodní, a aby nám je vyplatila až v dobách pro státní rozpočet příhodnějších,“ napsal v odpověď.

Zároveň odmítl, že by katolická církev disponovala závratným bohatstvím. „Katolická církev v Česku rozhodně nepatří mezi bohaté organizace a ani nedrží vysokou hotovost na účtech. Místo shromažďování peněz se soustředíme na drobnou a dlouhodobou práci. Katolická Charita ČR byla v postižených oblastech před povodněmi, při povodních a zůstane i po povodních,“ prohlásil.

Příspěvky charitě

V dopise také slíbil, že z obdržených finančních kompenzací bude církev každý rok přispívat na službu Charity ČR. „Věříme, že za dobu trvání majetkového narovnávání se bude jednat o částku několikanásobně vyšší než vámi navrhovaná miliarda,“ uvedl Duka v dopise.

Co si církev nárokuje

Interaktivní mapa ukazuje, jakou výměru pozemků si církev v jednotlivých katastrech nárokuje.

Naleznete ji na www.cirkevrestituce.cz

V rámci zákona o majetkovém vyrovnání mají církve dostat zpátky majetek v hodnotě 75 miliard korun, za nevydaný majetek získají 59 miliard, které jim bude stát splácet 30 let. Největší část má přitom dostat právě katolická církev.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků