Hlavní obsah
Kardinál Dominik Duka mezi účastníky průvodu odpůrců potratů Foto: Michal Doležal, ČTK

Duka pochodoval proti potratům. I Ježíš měl dva táty, vzkázali odpůrci

Centrem Prahy prošel v sobotu odpoledne průvod odpůrců potratů. Do akce s názvem Národní pochod pro život a rodinu se podle organizátorů z Hnutí pro život ČR zapojilo 5000 lidí. Policie, která dohlížela na bezpečnost a omezovala po trase dopravu, nechtěla počty účastníků komentovat. Na několika místech na průvod čekaly skupinky lidí s opačným názorem.

Kardinál Dominik Duka mezi účastníky průvodu odpůrců potratů Foto: Michal Doležal, ČTK
Duka pochodoval proti potratům. I Ježíš měl dva táty, vzkázali odpůrci

Pochod vyrazil ve 14:00 z Klárova přes Mánesův most Křížovnickou a po Smetanově nábřeží na Národní třídu, odtud na Václavské náměstí. Účastníci nesli české vlajky a bílé vlajky s modrým obrysem embrya, ale také bílé kříže. Ty dostaly i děti. Na transparentech byly třeba nápisy: „Děti jsou vždy naděje” či „Zrušte potratový zákon”. Řada mužů měla na tričku: „Jsem kreativní, jsem pro život”. V průvodu šel třeba kardinál Dominik Duka. Mezi účastníky byla řada kněží.

Na několika místech na průvod čekaly skupinky mladých lidí s opačným názorem. Také oni měli transparenty. Požadovali na nich třeba to, aby ženy mohly mít možnost volby. Na jiných bylo pak například: „Bezpečný sex není hřích”, „Orgasmus je víc než národ” či „I Ježíš měl dva táty”. Setkání obou táborů se obešlo bez incidentů.

Odpůrci pochodu s transparenty

Foto: Michal Doležal, ČTK

Pochodu předcházela mše ve svatovítské katedrále, kterou sloužil kardinál Duka. Podle pořadatelů se na bohoslužbu předem registrovaly 3000 lidí. Od 12:00 následoval dvouhodinový program na Klárově.

Umělých přerušení těhotenství v Česku každý rok ubývá. Loni jich statistický úřad zaznamenal 20 300. V roce 2015 bylo zákroků 20 403, v roce 2010 pak 23 998. V roce 2015 připadalo na 1000 obyvatel 1,9 přerušení těhotenství, v roce 2010 to bylo 2,3. V roce 1989 na tisícovku lidí připadalo 10,8 zákroku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků