Hlavní obsah

Dozorčí rada VZP: zastavte útoky na pojišťovnu

Členové dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny v úterý vyzvali ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby přestal s útoky na vedení pojišťovny. Systémovým řešením situace by podle nich bylo ukončení nucené správy nad VZP. Dozorčí rada jednohlasně podpořila setrvání ředitelky Jiřiny Musílkové ve funkci.

Dozorčí rada VZP: zastavte útoky na pojišťovnu

Ministr vyhlásil nucenou správu nad VZP minulý čtvrtek. Premiér Jiří Paroubek poté vyzval ředitelku pojišťovny Jiřinu Musílkovou k odstoupení. Prohlásil, že nucená správa skončí, jakmile Musílková odejde z funkce.

Podle dozorčí rady Musílková vinu na dluzích pojišťovny nenese. VZP musela vydávat podle ministerských vyhlášek více peněz, než kolik měla k dispozici.

Rada VZP: nucená správa nemá oporu v zákoně

Podle dozorčí rady nebyly naplněny zákonné důvody pro uvalení nucené správy. Její členové se shodli na tom, že opatření poškozuje dobré jméno a hospodaření pojišťovny. Rada se proto obává odlivu klientů. "Systém všeobecného zdravotního pojištění není připraven na velké přesuny pojištěnců mezi pojišťovnami," upozornil předseda dozorčí rady VZP Josef Kantůrek. Obává se omezení dostupnosti péče.

Podle informací dozorčí rady se prý lidé na ostatní zdravotní pojišťovny již obracejí a informují se na možný přestup k nim. "Za pátek zaznamenaly pojišťovny zájem jako za celý rok," dodal Kantůrek. Uvedl však, že přesné počty rada nezná.

Dozorčí rada VZP tak dospěla k podobným závěrům jako vedení VZP, které již od pátku registrovalo zvýšený zájem klientů o změnu zdravotní pojišťovny. Ministr Rath tvrdil, že by lidé neměli od VZP odcházet, neboť jeho ambicí je z ní "vytvořit nejlepší zdravotní pojišťovnu".

Anketa
S kým více souhlasíte ve sporu o hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny?
S ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou
69.9 %
S ministrem zdravotnictví Davidem Rathem
30.1 %
Celkem hlasovalo 5387 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků