Hlavní obsah
 

Doufám, že lidé pochopí, že očkování je jediná šance, řekla Zemanova dcera

Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) zavítala ve středu dcera prezidenta Kateřina Zemanová. Kromě darů v podobě ochranných a zdravotnických pomůcek návštěvu pojala jako podporu očkování proti koronaviru mezi širší veřejností. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který byl ve středu v nemocnici také přítomen, je Česko na rychlejší očkování připraveno, problémem však zůstává nedostatek vakcín.

 
Doufám, že lidé pochopí, že očkování je jediná šance, řekla Zemanova dcera

„Dnešní návštěvu jsme chtěli spojit s osvětou ohledně očkování, kdy část veřejnosti má bohužel pořád pocit, že očkování je nebezpečná záležitost a že jsou tady jiné cesty. Nechci šířit nějakou propagandu, ale doufám, že postupem času spousta lidí pochopí, že očkování je asi jediná šance na návrat do normálu a nějakou naději v životě,“ uvedla Kateřina Zemanová.

Na podporu povědomí o bezpečnosti očkování byl v ÚVN také naočkován osmatřicetiletý plukovník Libor Vašina. „Je třeba si uvědomit, že virus námi nehraje fair play. Proto musíme učinit veškerá opatření, jak virus porazit v bitvě, když to řeknu vojenskou terminologií. A očkování má své místo a je nezbytné,“ doplnil veterán, který v ÚVN pracuje jako neurolog.

Do Ústřední vojenské nemocnice také Zemanová v zastoupení Nadačního fondu Miloše Zemana přivezla dar v podobě chirurgických roušek, dezinfekce a injekčních stříkaček. Povinnosti týkající se prezidentského nadačního fondu převzala dcera Miloše Zemana na konci loňského roku.

„Nechtěli jsme přijet s prázdnou a chtěli jsme tímto, byť jen symbolicky, za všechny a za Nadační fond poděkovat zdravotníkům,“ dodala Zemanová.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, je Česko na rychlejší očkování připraveno. Problémem je ale nedostatek vakcín.

„Dostatek vakcín je alfa a omega úspěchu. Těch vakcín je žalostně málo. Nám chybí v tuto chvíli skutečně miliony vakcín a to, že tady máme statisíce vakcín, nemůže nikdy vést k tomu, že by se očkovací systém, který bude schopný naočkovat až sto tisíc lidí denně, zapojil zcela,“ doplnil Prymula.

Doposud bylo v ÚVN proočkováno 40 tisíc osob a denně zde naočkují kolem 700 lidí. Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum, jehož provoz bude ÚVN zajišťovat, má být oproti plánovanému 11. dubnu spuštěné až začátkem května. Důvodem je právě dosavadní nedostatek vakcín, centrum by za plného provozu mělo být schopné naočkovat až 10 tisíc lidí denně.

Zemanová i Prymula také zasedají v porotě projektu Anděl mezi zdravotníky, který vznikl loni na podporu lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotního personálu a za účelem vyjádřit jim poděkování. V rámci projektu také Nadační fond Miloše Zemana rozdává finanční dary různým nemocničním zařízením v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků