Hlavní obsah
Ministr kultury Daniel Herman se zúčastnil vzpomínkové akce v Letech. Foto: Václav Pancer, ČTK

Dohoda o vepřínu v Letech je blízko, uvedl Herman

Po letech debat a proklamací by se mohla vyřešit otázka vepřínu v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v úterý během pietního aktu v Letech uvedl, že dohoda mezi vládou a majiteli areálu by mohla být vyřešena do konce volebního období nynějšího kabinetu, tedy do října příštího roku.

Ministr kultury Daniel Herman se zúčastnil vzpomínkové akce v Letech. Foto: Václav Pancer, ČTK
Dohoda o vepřínu v Letech je blízko, uvedl Herman

"Já jsem přesvědčený o tom, že žádná vláda nebyla tak blízko vyřešení pietního uspořádání celého areálu. Z důvodu probíhajících jednání nemohu být v tuto chvíli konkrétnější," uvedl Herman.

Podle Jana Čecha, generálního ředitele společnosti Agpi, která vepřín v Letech provozuje, vláda s firmou jedná. Dodal, že v porovnání s minulými kabinety je snaha současné vlády mnohem intenzivnější.

Herman dodal, že momentálně neexistuje konkrétní částka, o níž by se subjekty mezi sebou bavily. "Zatím bychom jenom spekulovali. Ale jsme připraveni na to, že vláda se brzy touto otázkou zabývat bude," dodal Herman.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO), která se pietního aktu v Letech také zúčastnila, by další podrobnější informace mohly ohrozit dosavadní jednání. "O vyřešení tohoto problému se snažíme mnoho měsíců. Chceme, aby toto místo bylo uctíváno v souladu se svou historií. Ale více k jednání nemůžeme sdělovat," řekla Šlechtová.

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako takzvaný kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se nevrátilo asi 600 romských vězňů. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků