Hlavní obsah
Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo

Dobešova finta: od školného upustil, zápisné zavést chce

Ministr školství Josef Dobeš (VV) učinil v pondělí pod tlakem protestů vysokých škol veletoč. Ale jen naoko. Nejprve po poledni novinářům a veřejnosti oznámil, že školné na veřejných VŠ nebude. Pouze se zpřísní podmínky pro placení prodlouženého studia. A o přímé platbě pro všechny studenty neřekl ani slovo.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo
Dobešova finta: od školného upustil, zápisné zavést chce

Jenže v podvečer už to zas bylo jinak. Ministerstvo školství totiž vydalo tiskovou zprávu s tím, že „další změnou bude zavedení zápisného, které bude platit student veřejné vysoké školy, který nemá povinnost hradit školné. Zápisné bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, tj. zpravidla semestru.“

Půjde tak vlastně o přímé školné na dřevo. Jeho výše není dosud známa, neboť ji Dobeš v prohlášení nijak neupřesnil. Může tak jít o dva tisíce, o kterých před dvěma měsíci ministr hovořil v médiích, ale i třeba o dvacet tisíc korun za semestr.

Ministr totiž včera na tiskové konferenci pouze řekl - a to ocitovala i zmíněná tisková zpráva - že „školné na veřejné vysoké škole bude hradit student, pokud překročí standardní dobu studia příslušného studijního programu“.

O zápisném před novináři nepadlo ani slovo, takže všichni měli za to, že i z tohoto plánu sešlo.

Obrátil i Nečas

Školné od roku 2013 předpokládá koaliční smlouva. Na vysvětlenou, proč původní plán změnil, ministr řekl, že „jde o ústupek koaličním partnerům“. Podotkl, že na vládu přinese pozměňovací návrh.

Kabinet Petra Nečase (ODS) má totiž v plánu projednat zatím jen původní návrh zákona o finanční pomoci studentům, který prošel Legislativní radou vlády. Počítá se školným až deset tisíc korun za semestr.

Nečas v pondělí na dotaz Práva, co říká tomu, že Dobeš od školného v poledne (zdánlivě) odstoupil, odpověděl: „Je to jedna z reálných variant, jsme-li v situaci, kdy je únor 2012 a není na stole ani paragrafové znění zákona tak, aby to mohlo být (školné) zavedeno ještě v tomto volebním období. Z technických a legislativních důvodů.“ [celá zpráva]

Podle premiéra se bude hledat jiné řešení. „A já jsem dohodnut s rektory českých VŠ, že budeme o této věci intenzivně jednat,“ podotkl Nečas. Z jeho slov plyne, že zavedení školného a souvisejících půjček by bylo na dlouhé lokte, zatímco zápisné, patrně v nižších částkách, se dá schválit mnohem rychleji.

Zápisné bez systému podpor je ale pro studenty rizikem. Zahraniční zkušenosti ukazují, že takovéto platby se během let násobí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků