Hlavní obsah
Finalistky Miss Junior 2010. Foto: Kateřina Hamrová

Do prokřehlého Litvínova už proudí teplo

Teplárna United Energy už obnovila dodávku páry do prokřehlého Litvínova, kde jsou lidé od pondělního večera kvůli havárii na dálkovém teplovodním potrubí bez tepla a teplé vody. Obyvatelé 30tisícového města se znovu zahřejí večer mezi 18. až 20 hodinou. Oznámila to zástupkyně teplárny Petra Šebková.

Finalistky Miss Junior 2010. Foto: Kateřina Hamrová
Do prokřehlého Litvínova už proudí teplo

"Poruchu jsme odstranili, napouštíme systém vodou," potvrdila Šebková.

Odstávka se týkala 8000 bytů, škol, úřadů a průmyslových staveb. Nedostatečně vytopené třídy přinutily ředitele některých vzdělávacích zařízení zrušit vyučování. Nečekané jednodenní volno tak měli například studenti litvínovského gymnázia či žáci základní školy s rozšířeným vyučováním jazyků. V některých třídách klesla podle litvínovského místostarosty Jana Matika teplota na patnáct stupňů Celsia. Hygienické normy však povolují pro pobyt dětí v učebně minimální teplotu o tři stupně vyšší.

Odstávka tepla a teplé vody způsobila problémy i litvínovské textilní firmě Schoeller. Výrobu však přerušit nemusela, teplotu v provozních halách řídí elektrická klimatizace. "Citelný chlad je ale v administrativní budově. Zaměstnance mimo provoz jsem proto pustila v poledne domů," řekla finanční ředitelka podniku Eva Koudelková.

Trpěli hlavně důchodci

Asi nejcitelněji se odstávka dotkla domácností seniorů. Ti na pokles teploty v bytech reagovali hůř než mladí lidé se zdravým oběhovým systémem. "Nosím teplé ponožky, i když se topí. Srdíčko mi už neběhá jako dřív, a tak je mi pořád zima. Když v noci byt vychladl, bylo to hrozné. Musela jsem si přitopit plynovou troubou," zachumlala se do šály litvínovská důchodkyně mířící na poštu.

Přestože se společnosti United Energy už před polednem podařilo poruchu odstranit, pro její vznik zatím neměla přesné vysvětlení. Podle Šebkové mohl být na vině mráz, stejně tak jako únava materiálu horkovodu.

K podobně rozsáhlé odstávce tepla a teplé vody pro domácnosti došlo naposledy v loňském roce, kdy v Klášterci nad Ohří narazil kamion do potrubí a silně ho poškodil. Také tehdy pocítili chlad ledových radiátorů obyvatelé tisíců domácností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků