Hlavní obsah
 

Do Prahy dorazila poslední tramvaj 15T za 73 milionů

První tramvaje 15T ForCity vyrazily na své cesty po Praze před osmi lety. V úterý z plzeňské Škody Transportation dorazila do hlavního města poslední, v pořadí 250. souprava, a to v hodnotě 73 miliónů korun. V reportáži můžete zhlédnout její poslední úpravy a testování brzdné dráhy.

 
Do Prahy dorazila poslední tramvaj 15T za 73 milionů

V Depu Hostivař se technici postarali o poslední etapu, v rámci které bylo nutné jednotlivé části tramvaje doskládat.

„Tramvaj přijela už v kuse na traileru, jen musela na cestu být odstrojena, aby se bezpečně uchytila na trailer. To znamená, že jí chybí podvozkové a čelní plenty a některá zařízení musí být ještě seřízena,“ vysvětlil Novinkám Martin Doubek, šéf odboru technické kontroly pražského dopravního podniku. Po uvedených úpravách a otestování brzdné dráhy podle něj poputuje tramvaj ještě do vozovny Motol, kde se provede další nastrojení podvozkových částí.

Kompletní složení tramvaje prý trvá okolo hodiny, a podle Doubka k tomu dokonce stačí pouze inbusový klíč, pár šroubků a čtyřhranná klička.

Pracovníci museli tramvaj tzv. dostrojit a otestovat brzdy.

Foto: Novinky

Na novou tramvaj na pravidelné lince se cestující mohou těšit za deset dní na trase, kterou vypravuje Vozovna Žižkov. „Ale už ve středu 6. 2. vyjede na zkušební jízdu z vozovny Motol. Najíždět bude prvních zkušebních 100 kilometrů a za deset dní vyjede do plného provozu s cestujícími,“ řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Tato tramvaj je první sériově vyráběnou 100% nízkopodlažní tramvají s otočnými podvozky na světě. Jako první má také unikátní pohon s bezpřevodovkovými motory s permanentními magnety, které pohánějí všechna kola čtyř beznápravových podvozků. Umístění podvozků pod přechodovými měchy a pod konci vozidla umožňuje maximální variabilitu v uspořádání interiéru.

Tramvaj měří 31,4 metru a široká je téměř 2,5 metru, pojme 180 cestujících – z toho 61 sedících. Díky schopnosti hladkého průjezdu oblouky tramvaj zkracuje jízdní dobu a urychluje dopravu. K tomu napomáhá také šest širokých dvoukřídlých dveří, které cestujícím umožňují velmi rychlý výstup a nástup.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků