Hlavní obsah

Do Kolony vítězství se přidali v Prostějově i nevěsta s ženichem

Kolona vítězství, která k připomínce 74. výroční osvobození Československa defilovala v sobotu dopoledne před prostějovským magistrátem, zaujala nejen početnou veřejnost, ale také novomanžele a svatební hosty, kteří právě opouštěli radnici.

Do Kolony vítězství se přidali v Prostějově i nevěsta s ženichem

Nevěsta s ženichem si tak dopřáli jedny z prvních novomanželských polibků nejen na úřadě, ale i na stařičké německé motorce a s úsměvem zamávali rukama ozdobenýma lesknoucími se prstýnky.

Kolona vítězství k výročí osvobození přilákala v Prostějově i nevěstu s ženichem a svatebčany.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Nevěsta s ženichem na stařičké německé motorce

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Kolona vítězství jede po stopách hrdinů, pořádá ji mezinárodní Klub vojenské historie Dukla Prostějov,“ okomentoval dění v májově rozkvetlém centru Prostějova předseda klubu Jaroslav Dvořák.

Kolona vítězství k výročí osvobození přilákala v Prostějově i nevěstu s ženichem a svatebčany.

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Kolona vítězství má svou tradici, jede již poosmé. Připomínáme ukončení bojů na Prostějovsku. Málokdo možná ví, že na Prostějovsku proběhla největší tanková bitva na sklonku druhé světové války, a to v ose obcí Klenovice na Hané - Čehovice - Pivín - Skalka. Kolona jezdí k uctění památky hrdinů a k připomenutí historie, protože kdo si historii nepřipomíná, je odsouzen k tomu, aby si ji zopakoval,“ řekl Dvořák.

Kolona vítězství k připomínce 74. výročí osvobození Československa v Prostějově

Foto: Jiří Růžička, Právo

Pojízdná replika tanku obkroužila prostějovské náměstí. Poctu vzdali v Prostějově všem osvoboditelským armádám i přesto, že ne všechny operovaly na území střední Moravy, tedy vojákům Rudé armády, Rumunské královské armády, vojákům 1. čs. armádního sboru, vojákům armády Spojených států a vojáků polské armády. Pietní akty s účastí Kolony vítězství proběhly i v okolních obcích.

Replika tančíku Praga

Foto: Jiří Růžička, Právo

„Představujeme repliku tančíku Praga, nákladní vůz americké výroby, německou motorku a mimo jinou výzbroj a výstroj také modrý Opel Kadet z roku 1938. Zajímavostí je, že v roce 1945, když sovětská vojska dobyla Německo, tak celou výrobní linku těchto vozů ukořistila, zabavila a odvezla do SSSR, kde se potom vyráběla auta pod značkou Moskvič,“ přidal zajímavost Jaroslav Dvořák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků