Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) Foto: Petr Horník, Právo

Do druhého pilíře vstoupilo jen 75 000 lidí, Kalousek navrhuje změny

Do druhého důchodového pilíře za prvního půl roku vstoupilo 74 573 lidí. Třetinu účastníků tvoří lidé mladší 35 let a lidé nejčastěji volili dynamickou investiční strategii. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zároveň navrhuje, aby lidé mohli z druhého pilíře po pěti letech vystoupit.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) Foto: Petr Horník, Právo
Do druhého pilíře vstoupilo jen 75 000 lidí, Kalousek navrhuje změny

Možnost vystoupit ze systému a zvýšení věku pro vstup z 35 na 40 let jsou nejvýraznější  změny, které ministr spolu s dalšími poslanci navrhuje. Oznámil to náměstek ministra financí Radek Urban.

Při vystoupení ze systému po  pěti letech by se 60  procent naspořené částky vrátilo do státního průběžného systému.

Změní se rovněž úprava v případě dědictví a možnost změny doby vyplácení renty.

Klip k otázce důchodové reformy

Z doposud uzavřených smluv si 44 procent lidí zvolilo dynamický fond, který slibuje možnost nejvyšších výnosů, 34 procent preferuje vyváženou strategii a necelých 20 procent se přiklonilo ke konzervativní formě investic.

Očekávání byla větší

Zástupci penzijních společností si na semináři věnovaném druhému pilíři postěžovali, že kampaň vlády přišla pozdě, a zazněla i slova o nenaplněném očekávání. Původní odhady počítaly s tím, že do druhého pilíře do konce června vstoupí zhruba půl miliónu lidí.

Bez řečí - II. pilíř

Video: bankovnipoplatky.com

Lidé nad 35 let se mohli do systému zapojit do 1. července. Stávající legislativa neumožňuje ze systému vystoupit. Pilíř je založen na tom, že účastníci přesměrují tři procentní body odvodů na sociální pojištění a přidají další dva ze svého příjmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků