Hlavní obsah
Babybox Foto: Archiv, Právo

Do babyboxu v Ústí nad Orlicí někdo odložil chlapce, pojmenovali ho Dionýz

Do babyboxu v Ústí nad Orlicí ve středu kolem druhé hodiny někdo odložil čerstvě narozeného chlapce, oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos je to sedmé dítě odložené do babyboxu a celkem už 119.

Babybox Foto: Archiv, Právo
Do babyboxu v Ústí nad Orlicí někdo odložil chlapce, pojmenovali ho Dionýz

„Orlickoústecký klučík mě na minutku trochu zneklidněl. Ze špinavé bundy, ve které byl zabalený, totiž nebylo vidět vůbec nic,” uvedl Hess.

„Druhé děťátko odložené do babyboxu v Orlickoústecké nemocnici si jako výbavičku přineslo ještě ručník a tkaničku do bot, kterou mělo zavázaný pupečník. Jinak bylo nahé,” doplnil.

Chlapec byl pojmenován po primáři porodnického oddělení nemocnice Dionýzu Zakálovi.

Prvním dítětem odloženém v tamním babyboxu byla holčička Lucie. Dohromady bylo v českých a moravských babyboxech, který vzniklo za deset let 64, odloženo 48 chlapců a 71 dívek.

Babybox dítě ochrání

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál daného zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Kdyby žena v Ústí odložila dítě zabalené jen v bundě někde venku, hrozilo by chlapci podchlazení. Přízemní teploty klesly ráno pod bod mrazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků