Hlavní obsah
Na Dny NATO do Mošnova dorazily desítky tisíc lidí. Foto: Aleš Honus, Právo

Dny NATO táhly i letos, během víkendu přišlo 130 tisíc lidí

Desítky dunících letadel a vrtulníků v akci, parašutisté ve vzduchu, těžká technika na zemi, akční ukázky schopnosti spojeneckých armád i dalších bezpečnostních složek. Takový byl patnáctý ročník největší vojenské přehlídky ve střední Evropě, Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády ČR, který v neděli odpoledne končí na mošnovském letišti.

Na Dny NATO do Mošnova dorazily desítky tisíc lidí. Foto: Aleš Honus, Právo
Dny NATO táhly i letos, během víkendu přišlo 130 tisíc lidí

V sobotu bohužel pršelo a odhad návštěvnosti se pohybuje kolem 45 tisíc. V neděli už přišlo zhruba 85 tisíc lidí.

Akci kromě dalších politiků navštívil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který řekl, že přehlídku považuje za nesmírně potřebnou. „Je důležité, aby lidé viděli techniku v praxi, aby viděli, jak naši vojáci s technikou zacházejí, jak ji používají," řekl Stropnický novinářům. Upřesnil, že česká armáda měla na akci zhruba 1000 vojáků, 20 kusů letecké a 300 kusů pozemní techniky.

Lidé se fotí s vojačkami z Jordánska.

Foto: Aleš Honus, Právo

Jak dodal zástupce náčelníka generálního štábu Armády ČR Jiří Baloun, pro české vojáky je prezentace v Mošnově důležitá nejen proto, že umožní setkání se zástupci dalších spojeneckých armád. „Zaprvé armáda se zde může prezentovat sama o sobě se svými lidmi a technikou, zadruhé se tady může prezentovat s dalšími složkami bezpečnostních sborů, policií, hasiči, městskou policií, záchranáři a tak dále," řekl Baloun.

Na přehlídce vystoupili i parašutisté.

Foto: Aleš Honus, Právo

Patnáctý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR nabídl letos rekordní účast zahraničních jednotek, které předváděly jak akční ukázky svých bojových schopností, tak i nejmodernější techniku. Letos do Mošnova přijely vojenské jednotky z historicky nejvyššího počtu 21 zemí.

Mezi nejúchvatnější okamžiky patřila například ukázka italského akrobatického týmu Frecce Tricolori, který jako jediný na světě létá v sestavě deseti letadel.

Některá vojenská letadla si návštěvníci mohli prohlédnout i zevnitř.

Foto: Aleš Honus, Právo

Spojené státy americké poprvé na Mošnově představily dva typy svých strategických bombardérů. Po roce mohli návštěvníci obdivovat také účast speciální ženské protiteroristické jednotky jordánské armády, která předvedla vysvobození rukojmích z uneseného letadla.

Ukázka motocyklové jednotky

Foto: Aleš Honus, Právo

Symbolickým ukončením nedělního odpoledne pak byl po 16. hodině závěrečný průlet letounů Eurofighter Typhoon několika spojeneckých armád.

BEZ KOMENTÁŘE: Dny NATO

Foto: Aleš Honus, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků