Hlavní obsah
Nominované průvodce v novinářské anketě za rok 2014 Foto: Petr Skála

Diskriminace Romky vede k nápravě

Vyhraná soudní pře u pražského městského soudu, v níž se prokázala diskriminace chebské Romky při ucházení o zaměstnání, je jistě dalším případem dobrého řešení pro oběti diskriminace: 50 tisíc finanční satisfakce není k zahození. Obecný význam soudního řízení je však mnohem širší.

Nominované průvodce v novinářské anketě za rok 2014 Foto: Petr Skála
Diskriminace Romky vede k nápravě

Díky medializaci se to všichni dozvědí: odmítnout uchazeče o zaměstnání proto, že je Rom, se nesmí. Stejně jako nepustit ho na diskotéku, což byl soudní případ karlovarského Roma. Postih je i za odmítnutí obsloužit Romy v ostravských restauracích. A i když to třeba není trestné (trestný ale může být pokyn šéfa personálu), v občanskoprávním soudním řízení může takový spor přijít žalovaného na pěkné peníze za odškodnění, advokáta a soudní výlohy.

Často jsem se zabýval odstrašujícím účinkem zákona a represe, psychologií pachatele, i v terénu jsem ji studoval. Čím se neřídí agresívní násilníci, lupiči nebo záludní tuneláři a jiní rozkradači, na které "nikdo nemá" a u nichž se sebevětší trest míjí účinkem, platí ale u normálních, v zásadě slušných lidí, jimiž hospodští a podnikatelé hledající pracovní síly rozhodně jsou. Oni opravdu nevědí, že se to nesmí, a díky soudům vezmou konečně na vědomí, že to zákon zakazuje.

Zbavíme se tak postupně rozšířeného názoru, že osobní zkušenost s Romy někoho opravňuje (jiného) Roma odmítnout. Ještě před šesti lety tvrdila pracovnice veřejné správy v Ostravě při jednání docela vážně, že odmítání Romů se nelze bránit, protože podnikatelé s nimi (tedy nějakými jinými Romy) měli špatné zkušenosti. Nedávno z jednoho podniku jedné Romce dokonce napsali, že Romy neberou.

V posledních letech se doplnily české zákony o antidiskriminační ustanovení. Evropské instituce začaly po nás i přesto požadovat nápravu stavu, kdy je tu běžné odmítat lidi podle vzhledu a barvy pleti. To je v západní Evropě nemožné. Vloni v září přijala vláda věcný návrh antidiskriminačního zákona, jehož paragrafované znění je pro ni už přichystáno. Z různých ministerstev se ale ozývá, že je nepotřebný, protože tady přece žádná diskriminace není. České soudy dokazují naštěstí opak. Díky jim je nyní větší naděje, že zákon vláda a parlament přijmou.

Je to málem vlastenecká povinnost popírat nos mezi očima a tvrdit, že u nás k rasistickým projevům nedochází, a pokud ano, nemají rasistickou povahu. Smyslem boje proti rasové diskriminaci není ovšem dokazovat, zda, proč a v čem je česká společnost zatížena rasistickými předsudky a praxí ve srovnání s jinými, nýbrž předsudky zmírnit a tuto praxi odstranit. A k předsudkům patří i to, že jen s Romy je problém, s ostatními - Vietnamci, černochy, Araby - zacházejí Češi "dobře". Zvýšená averze Čechů vůči Romům přitom stojí za řádný výzkum.

Uznání si zaslouží pražská Poradna pro občanství a pro občanská a lidská práva, nestátní nezisková organizace. Aby se diskriminace mohla prokázat, musí se nastražit past - Romové o něco žádají, jsou odmítnuti, a vzápětí přijde neromský zájemce, a je uspokojen. Jinak se vždycky najde nějaká výmluva. Poradna se teď zaměřila na ostravské hospody, postupuje metodou návštěv dvou skupin - zprvu romské, a po nich přicházejí lidé z poradny, pro něž zákaz vstupu neplatí.

I chebská Romka se dovolala práva jen díky tomu, že s neromskou zájemkyní, poslanou poradnou, zaměstnavatel, jenž Romku bez pohovoru odmítl, přijímací řízení zahájil. Poradna není státní instituce, i ukazuje se, že nestátní neziskovky jsou někdy účinnější než stát. Ten se o boj proti diskriminaci stará prostřednictvím vládního zmocněnce pro lidská práva, který počínání poradny podporuje a prosazuje návrh antidiskriminačního zákona. Je nepochybné, že zákon bude muset být přijat. Bylo by ostudou této vlády, kdyby návrh odmítla.

PRÁVO 2. dubna

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků