Hlavní obsah
 

Deštné skončilo, sousední Zieleniec dál jede

Deštné v Orlických horách podobně jako většina českých skiareálů o víkendu oficiálně ukončilo letošní devítidenní lyžařskou sezónu, která začala a záhy skončila krátce před Vánoci.

 
Deštné skončilo, sousední Zieleniec dál jede

Šance deštenský areál na sklonku zimy spustit je kvůli aktuální pandemické situaci v Česku nulová. Sousední polský Čechy hojně navštěvovaný skiareál poslední týdny jede díky početné klientele jako málokdy v minulosti na plné obrátky.

Zieleniec na polském úbočí Šerlichu plánuje vypnout sedm lanovek a čtyřiadvacet vleků oficiálně spuštěných 12. února nejdříve 14. března, kdy paradoxně končí uzavírka polských hranic kvůli enormní promořenosti Česka. Turisté mají na druhé straně Orlických hor k dispozici i hotely a penziony.

Čechům v přístupu do skiareálu mezi skoro tisícimetrovými vrcholy Orlických a Bystřických hor polské restrikce příliš nepřekážejí. Repríza ostrahy zelené hranice z loňského jara vojáky s ostře nabitými samopaly se nekoná a zřejmě konat nebude. Lyžařům z Česka o víkendu nic nebránilo přeběhnout dvě stě metrů od parkoviště na české straně Šerlichu do koruny zielenienských sjezdovek s místy ještě metrovou vrstvou směsi technického a přírodního sněhu.

Zieleniec plánuje vypnout lanovky nejdříve 14. března.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

„Strašili polskými pohraničníky na Šerlichu. Obavy se nevyplnily. Nebyli vidět ani uvnitř areálu, kde bylo, řekli bychom, méně Čechů než obvykle. Předepsané potvrzení o minimálně 48 hodin starém antigenním testu jsme měli pro jistotu v kapse. Desetidenní karanténu jsme rozhodně riskovat nechtěli,“ sdělil český manželský pár.

„Poláci tady nehlídali možná i proto, aby zbytečně nekazili kšefty vlastním vlekařům,“ zapřemýšleli manželé. „Doufáme, že Češi vědí, co dělají a mají alespoň čerstvé antigenní testy,“ reagovala skupina rouškami nechráněných polských lyžařů.

Polští vlekaři stahovali české lyžaře po většinu letošní zimy, kdy v obou zemích platil zákaz provozu lyžařských lanovek a vleků. Skiareál v Zielenienci pauzíroval pouhý zlomek zimy díky fintě postavené na právně bezkonfliktním tréninku sportovních klubů. Sportovní týmy rekrutované z příchozích lyžařů největší lyžařskou arénu Polska spolehlivě zaplnily.

Naplno rozjetý skiareál v polském Zielenienci.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

„Vyrukovali s nabídkou lyžařských kurzů pro registrované sportovce, což jim jejich legislativa umožňovala a exekutiva přehlížela,“ konstatoval český pověřenec Evropského seskupení pro územní spolupráci v Polsku Miroslav Vlasák.

Policisté z Česka, kteří o víkendech střeží dvojici parkovišť na Šerlichu pro několik desítek vozů, Polákům při ostraze hranice tentokrát nepomáhají. Opatření na hranicích zdaleka nedosahují intenzity z loňského jara, kdy bylo nutné zdokladovat legální překročení česko-polské hranice hlídkám obou států.

„Žádné instrukce, abychom byli Polákům v jejich nynějších opatřeních nápomocni, jsme nedostali. Zajišťujeme pořádek a hlavně dopravu na české straně Orlických hor,“ konstatovala policejní hlídka na Šerlichu.

Zieleniec

Foto: Vladislav Prouza, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků