Hlavní obsah

CzechTek se v sobotu rozběhl

Na pole u technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku se začala dopoledne sjíždět policejní auta. Na místě je asi 40 policejních dodávek a tři autobusy. Další policisté jsou v okolí. Majitelé pozemků kolem louky, na které se od pátku CzechTek koná, podali trestní oznámení na účastníky srazu, informovala Číhová.

CzechTek se v sobotu rozběhl

Už v pátek večer se začaly na louku u Mlýnce na Tachovsku vracet stovky lidí. Někteří technaři využili noci a i přes policejní zátarasy se na louku dostali. V sobotu kolem poledne už na louce u deseti aparatur tančilo pět tisíc lidí.

Na dálniční sjezd na Mlýnec, kde má policie shromaždiště, přijely během dopoledne desítky dodávek s policisty z celé republiky. Před polednem dorazily i další autobusy plně naložené policisty.

Místní: pusťte je na party

Obyvatelé Újezda pod Přimdou sepsali petici, ve které vyzvali policii, aby pustila auta s účastníky taneční akce na pozemek, kde se party koná. "Dosud se chovali slušně, ale teď začínají být agresivní, napadají nás. Máme je všude, v ulicích, na zahradách, skoro až v domech," řekla Jaroslava Doležalová, jedna z autorek petice.

Lidé z Újezda chtějí, aby auta s účastníky technoparty opustila jejich obce. Petici převzal velitel policejního zásahu.

S policií dnes před polednem jednal i starosta Přimdy Jan Sopko. Tlumočil problémy lidí z vesnice a požádal o řešení situace. "Policie mě požádala, aby jim odevzdal naše vyhlášky o veřejném pořádku a na základě nich určí postup," řekl po jednání Sopko. "Doporučil jsem zároveň, aby policie auta na louku pustila," řekl.

Místní: policie si hledá záminku

To ale obyvatele i účastníky technoparty neuklidnilo. Podle některých si policie spíš hledá záminku, proč vesnici násilím vyklidit.

Účastníci technoparty, kteří jsou celý den ve svých vozech zablokovaní uprostřed vsi, by se pak nejspíš přesunuli jen o obec vedle. Podle místních se přitom mladí lidé ve vsi chovají většinou slušně. "Když jsem je večer poprosila, aby byli tiše, protože mám dítě, nechali si říct," řekla žena ze vsi. "Jenže oni tam jsou bez vody, bez možnosti se umýt, nedivila bych se, kdyby jim taky ruply nervy," řekla.

Podle lidí, kteří se technoparty účastní, je postup policie nesmyslný. "Policie dělá všechno proto, aby tyhle věci zhatila. Udělá to tak, aby to vypadalo, že za to můžeme my. Že neuposlechli policii, že se hned nevrátili domů. My se chceme jenom bavit," řekl jeden z účastníků Martin Kutenič.

Podle policie dnes majitelé okolních pozemků vyčíslí škody. "Policie ČR si vyžádala posily a bude přijímat opatření k obnově právního stavu. Současně touto cestou upozorňuje účastníky technoparty, že se zdržují na pozemcích, jejichž majitelé nedali souhlas s konáním technoparty," uvedla plzeňská policejní mluvčí Jolana Číhová.

Povolení akce majitel neodvolal

Účastníci technoparty tvrdí, že jejich akce je legální, protože vlastník pozemků s ní souhlasí. Zástupce majitele pozemku Constantin Plesky to v sobotním tisku potvrdil. Odmítl přitom páteční tvrzení policie, že majitel louky svůj souhlas s akcí odvolal. Policisté také namítali, že vstup na technoparty je možný pouze přes další pozemky. Jejich majitelé ovšem nedali souhlas k tomu, aby přes ně auta na party najížděla.

Policie vytlačila v pátek po poledni kolonu čekajících účastníků technoparty z dálnice D5. [celá zpráva] Ačkoli bylo možné odjet jen směrem k hraničnímu přechodu Rozvadov, většina se na nejbližším sjezdu z dálnice obrátila a zamířila do vnitrozemí. Hranice do Německa překročilo jen minimum příznivců techna.

Na Českolipsku 50 fanoušků techna

Policie rozpustila v pátek večer shromáždění asi 50 mladých lidí, kteří najeli na louky u osady Domašice na Českolipsku a rozvinuli tam transparent CzechTek 2005. Po zásahu pořádkových jednotek se skupina příznivců hudby techno rozešla, řekla v sobotu Helena Pikalová ze severočeské policejní zprávy v Ústí nad Labem.

Policisty požádal o pomoc tuhaňský starosta Andrej Karcub a jejich zákrok se obešel bez zranění. Podle operačního důstojníka českolipské policie se ráno v okolí Domašic neobjevili žádní příznivci techno a vládl tam klid.

Zprávy, že se tam CzechTek přesune ze západních Čech se totiž objevily na internetu. V oblasti kolem Tuhaně poblíž Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko leží dvě velké volné louky, jichž by fanoušci techna mohli využít.

Anketa
Je zásah proti účastníkům CzechTeku oprávněný?
Ano
41.8 %
Ne
53.9 %
Nemohu posoudit
4.3 %
Celkem hlasovalo 10686 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků