Hlavní obsah

ČT: Dotace EU měly být zneužity nejen v Budišově

Dotace z Evropské unie (EU) neměly být zneužity jen na opravu zámku v Budišově na Třebíčsku, ale i při opravě třebíčského zámku. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Projekt opravy budišovského zámku byl nadhodnocen o 30 miliónů a projekt opravy třebíčského zámku o 42 miliónů korun. V obou případech měly peníze skončit v rukou skupiny kolem bývalého šéfa kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela, informovala ČT.

ČT: Dotace EU měly být zneužity nejen v Budišově

Za všechny tyto dotace odpovídala podle ČT na ministerstvu pro místní rozvoj bývalá tajemnice městského úřadu v Třebíči, později krajská zastupitelka Vysočiny a nakonec náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. Ta byla zatčena a pravděpodobně půjde do vazby. [celá zpráva]

Kromě Jourové jsou trestně stíháni i Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Vladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všechny tři v pátek poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. [celá zpráva]

Doležela policie obvinila z vydírání, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji, Péťu z vydírání, podplácení a nepřímého úplatkářství a Řehulku z vydírání. Policie je tento týden zatkla kvůli vyšetřování machinací s dotacemi EU a vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové až pět let.

Policie vlastní nahrávku, podle které Péťa a Doležel chtěli dvěma milióny korun uplatit osobu s křestním jménem Věra. Nahrávku ve středu odvysílala televize Nova v pořadu Na vlastní oči. Jourová ale popírá, že by přijala jakýkoliv úplatek. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků