Hlavní obsah
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Vít Šimánek, ČTK

ČSSD se znovu postavila proti povinným kvótám pro uprchlíky

Sociální demokracie se dnes znovu postavila proti povinným kvótám pro přijímání uprchlíků. Vyslovila naopak podporu posílení společné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, pomoci zemím pečujícím o migranty na Blízkém východě nebo zesílení boje proti pašeráctví lidí. Ve stanovisku ústředního výkonného výboru se postavila také za důsledné dodržování pravidel schengenského prostoru.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Vít Šimánek, ČTK
ČSSD se znovu postavila proti povinným kvótám pro uprchlíky

„Evropa čelí v těchto měsících jedné z největších historických zkoušek. Na náš kontinent směřují stovky tisíc uprchlíků. Celá situace je testem akceschopnosti a v širším pohledu také soudržnosti zemí osmadvacítky,“ stojí v přijatém stanovisku. „Evropa už nemůže dál váhat, musí jednat,“ píše se také v textu, v němž se tak odráží slova šéfa ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky.

ČSSD chce na evropské úrovni prosadit osm opatření. Požaduje třeba efektivní kontrolu vnějších hranic Schengenu, rychlý vznik zařízení pro identifikaci a registraci uprchlíků na vnější hranici prostoru. Za důležité strana považuje také stabilizovat zhroucené státy v bezprostředním okolí Evropy, zvýšit pomoc zemím jako je Jordánsko, Turecko a Libanon tak, aby se rychle zlepšily podmínky v tamních uprchlických táborech.

Dalším z návrhů je posílení a celoevropská koordinace rozvojové pomoci zaměřené na země, odkud do Evropy migranti přicházejí, nebo dotvoření systému readmisních dohod. „Musí být zachována dobrovolná povaha solidárních opatření, která se týkají přerozdělení azylantů v rámci EU. Jednotlivé členské státy musejí mít i nadále právo rozhodovat o tom, komu a v jakém počtu poskytnou pomoc ve formě azylu a integrace,“ zdůrazňuje dále stanovisko.

„Uprchlíkům, kteří v naší zemi získají azyl a budou zde chtít žít, je nutno poskytnout dostatečnou a efektivní podporu, směřující k co nejlepší integraci, včetně vzdělávání, výuky jazyka, pomoci při zajištění práce a bydlení,“ stojí také v textu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků