Hlavní obsah

ČSSD podá žalobu na Kubiceho

Sociální demokracie a současně i její předseda Jiří Paroubek zažalovali Policii ČR a bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Viní je z protiprávního zásahu do volebního boje. Paroubek policii a Kubiceho žaluje kvůli pomluvám vůči sobě a proti údajnému porušení svých práv zaručených ústavou.

ČSSD podá žalobu na Kubiceho

Mluvčí strany Květa Kočová v pondělí s odvoláním na advokátní kancelář, která ČSSD a Paroubka zastupuje, řekla, že žaloba je připravena k odeslání. Zástupce advokátní kanceláře ji během odpoledne osobně doručí do podatelny Městského soudu v Praze.

"Trestní oznámení, která jsme podali na pana Kubiceho, byla zametena státním zastupitelstvím pod koberec. Soudní žalobu bude muset někdo brát vážně," řekl Paroubek.

"ČSSD je k tomuto kroku donucena faktem, že orgány, které by se samy měly zabývat tímto bezpříkladným excesem policejních orgánů, nejednají nebo se rozhodly, že ho budou tolerovat. Tím narůstá riziko, že se podobný postup stane v budoucnu běžnou praxí, což ohrožuje základy naší demokracie," uvedla ČSSD v tiskové zprávě.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se ohrazuje proti údajným pomluvám vůči sobě.foto: PRÁVO/Petr Hloušek

Postup policie byl podle ČSSD protiprávní. Socialisté tvrdí, že zákon nepřipouští, aby policie takovým způsobem nakládala s údaji, které shromáždí při vyšetřování. Porušila tak podle nich práva osob uvedených ve zprávě, která občanům zaručují Listina základních práv a svobod a mezinárodní smlouvy včetně práva na ochranu rodinného a soukromého života.

Langer dostal za únik informací pokutu

Kubice 29. května 2006 členům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost na zasedání údajně řekl, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se pokoušejí ovlivňovat vyšetřování některých korupčních případů. Organizovaný zločin podle něj prorostl do státní správy, což prý potvrzovaly utajované dokumenty jeho útvaru. Informace z Kubiceho zprávy se dostaly několik dní před parlamentními volbami do médií. ČSSD tvrdí, že ji tento únik poškodil, a o Kubiceho útvaru její představitelé hovořili jako o politické policii ODS. ÚOOZ i občanští demokraté to odmítali.

Kromě trestních oznámení, které ČSSD podala, se sociálnědemokratičtí poslanci opakovaně pokoušeli prosadit ustavení sněmovní vyšetřovací komise, která by se případem zabývala, ale bezvýsledně.

Bývalý ředitel ÚOOZ Jan Kubicefoto: PRÁVO/Milan Malíček

V souvislosti s kauzou Kubice dostal začátkem října ministr vnitra Ivan Langer (ODS) za to, že umožnil únik části údajů ze zprávy, pokutu 9 000 korun od Národního bezpečnostního úřadu. Zaplatil ji s tím, že s ní nesouhlasí. Totéž hrozí i poslanci Pavlu Severovi (KDU-ČSL).

Společně s Kubicem se tehdejšího zasedání výboru účastnili také další členové vedení útvaru Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale předloni v prosinci rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Kubice a jeho náměstci Vlas, Jiří Sadílek a Evžen Vesecký, opustili policii na konci minulého roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků