Hlavní obsah

ČSSD nadále posiluje, komunisté a VV ztrácejí

Sociální demokraté by podle listopadového průzkumu agentury STEM obsadili 81 křesel v dolní komoře parlamentu, což je druhý nejlepší výsledek během roku. Pokud by ji podpořili komunisté se svými 23 poslanci, měla by levice ve Sněmovně většinu o 104 hlasech. Z vládních stran si sice ODS i TOP 09 oproti říjnu mírně polepšily, ale VV nadále ztrácejí.

ČSSD nadále posiluje, komunisté a VV ztrácejí

Věci veřejné jsou opět na začátku. Pětiprocentní hranici poprvé překonaly v březnu, kdy jim průzkum připisoval zisk 11 mandátů, tedy stejně jako nyní. V porovnání s volebním ziskem 24 mandátů se jedná o více než dvojnásobný propad.

Občanští demokraté si oproti říjnu polepšili o čtyři mandáty, ve Sněmovně by disponovali 48 poslanci. Přesto je to jeden z nejhorších výsledků od loňského srpna. Před rokem v říjnu mohla mít například až 72 poslanců, letos v květnových volbách obsadila nakonec 53 křesel.

TOP 09 vylepšila svoji bilanci, po říjnovém poklesu by měla o dva poslance více, celkem 37.

Vývoj volebního modelu podle STEM (v počtu mandátů)
Strana Volby květen Září Říjen Listopad
ČSSD 56 65 74 81
ODS 53 46 44 48
TOP 09 41 38 35 37
KSČM 26 29 31 23
VV 24 22 16 11

Soc. dem. se těší mimořádně dobrým výsledkům, zisk více než osmi desítek poslanců jí byl připisován naposledy začátkem roku, a to 83. Pak šly její preference dolů, volební výsledek - 56 poslanců - znamenal samotné dno.

Největší propad v listopadu zaznamenala KSČM, která by v porovnání s říjnem přišla  o osm poslanců. Předpokládaný zisk 23 poslanců je pro ni vůbec nejhorší od loňského srpna.

Podle volebních preferencí, které ale zahrnují i voliče nerozhodnuté či ty, kteří v volbám nepůjdou, by sociální demokraty podpořilo 28,8 procenta dotázaných, ODS měla přízeň u 17,9 procenta a třetí stranou podle preferencí je opět TOP 09 se 14procentní podporou.

Komunisté mají přízeň u 9,2 procenta těchto voličů a VV u 5,7 procenta. Šestou nejsilnější stranou je se čtyřmi procenty KDU-ČSL, která se v posledních měsících zvedá z popela. Stranu zelených preferuje 2,1 procenta, což nevybočuje z dlouhodobého trendu plíživého odlivu přízně. Suverenitu pak preferuje 1,1 procenta a zemanovce 0,6 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků