Hlavní obsah
FBI Foto: FBI

Česko vydalo do USA dva Ukrajince podezřelé z kyberkriminality

Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické trestné činnosti a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizované skupiny pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích.

FBI Foto: FBI
Česko vydalo do USA dva Ukrajince podezřelé z kyberkriminality

Skupinu odhalila policie ve spolupráci s FBI. Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Dva podezřelé Ukrajince ze skupiny policisté zadrželi v Česku loni v únoru. Nyní jsou oba ve Spojených státech, kde je čeká soud. Může jim vyměřit až 20 let vězení, uvedl mluvčí.

Podle něj dvojice využívala k trestné činnosti šifrovanou komunikaci, platby v kryptoměnách, založení bankovních účtů v českých bankách pod smyšlenou identitou, šifrovaná zařízení, virtuální privátní sítě a další anonymizační metody, aby co nejvíce ztížili své odhalení. Škodu, kterou podezřelí cizinci zadržení v Česku způsobili, policisté odhadli na 500.000 dolarů (přibližně 11 milionů korun).

Podle Ibeheje pracovali kriminalisté a IT specialisté sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu spolu s agenty FBI na případu tři roky.

Američané zveřejnili jména

Podle amerického ministerstva spravedlnosti osobami vydanými z Česka jsou 39letý Viktor Voroncov a 40letá Zlata Hanská Mužuková. Zpráva na  webu ministerstva upřesňuje, že podle obvinění se spolčili už v roce 2017 a zaměřilo se na sedm elektronických převodů finančních prostředků v říjnu a listopadu toho roku.

Ministerstvo spravedlnosti USA ocenilo spolupráci s NCOZ při shromažďování informací a důkazů. NCOZ koncem ledna loňského roku informovala FBI o návštěvě Mužukové a Voroncova v Praze. Následně na základě trestního oznámení a příkazu k zatčení vydaného soudcem v Dallasu "v bezprecedentně pohotové reakci" 6. února 2020 na žádost USA dvojici zatkla a zajistila cenné důkazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků