Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

ČR nese odpovědnost za výroky prezidenta, rozhodl NS a vrátil kauzu Peroutka na začátek

Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání. Dosavadní verdikty NS zrušil proto, že se žaloba měla vést podle jiného zákona, uvedl právník Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové. Za výroky prezidenta je zodpovědný stát, konstatoval podle advokáta NS.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
ČR nese odpovědnost za výroky prezidenta, rozhodl NS a vrátil kauzu Peroutka na začátek

Samotný NS výsledek zatím nezveřejnil. Čeká, dokud potvrzení o přijetí rozhodnutí vydá i Hrad. „Nemám informaci o doručení obou rozsudků, tudíž nemohu tuto informaci prozatím potvrdit,“ řekl Právu ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

Kaslová řekla, že je na další kolo soudního sporu připravena. Její právník František Vyskočil má rozhodnutí NS k dispozici a nyní ho studuje. Podle něj dospěl Nejvyšší soud k závěru, že žaloba měla být vedena podle jiného zákona. Českou republiku neměla zastupovat Kancelář prezidenta republiky (KPR), ale nejspíš jedno z ministerstev.

Podle Vyskočila soud zároveň odmítl argument KPR, že prezident není odpovědný za své výroky. Odpovědný je a odpovědnost podle NS nese Česká republika, řekl Vyskočil. Soud podle Vyskočila konstatoval, že když „prezident něco špatného říká, tak je za to zodpovědná Česká republika”.

Po třech letech zase na začátku

Vyskočil s rozhodnutím NS vrátit věc na začátek projednávání nesouhlasí. „Vnímám to tak, že jsme po třech letech zase na začátku,” řekl. Dodal, že nemá radost z délky rozhodování NS, který k vynesení rozsudku potřeboval asi 17 měsíců. Podle Vyskočila mohl podobný verdikt soud vynést dříve.

Dovolání podaly k NS Kaslová i Pražský hrad. S rozsudkem nařizujícím České republice zastoupené Kanceláří prezidenta republiky částečnou omluvu totiž nebyla spokojena ani jedna strana sporu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Právu napsal, že komentář poskytne až poté, co se Pražský hrad podrobně seznámí s verdiktem Nejvyššího soudu. „Samozřejmě jsme připraveni v dalším řízení předložit důkazní materiál, který podporuje naše stanovisko,“ doplnil.

Článek „vlevo dole” se nenašel

Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.

Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”. Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.

Článek z Přítomnosti Pražský hrad i přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman na jeho existenci ale i nadále trval, četl jej prý v Přítomnosti „vlevo dole”. Na nalezení článku vypsal odměnu, ani poté jej nikdo nenašel. Podle historiků neexistuje.

Nalezená stránka Přítomnosti s článkem Hitler je gentleman. Ve skutečnosti vznikla nedávno.

Foto: Hynek Beran, ČTK

V roce 2015 si chtěl literární kritik Jaromír Slomek vystřelit ze svých kolegů novinářů a vytvořil snadno odhalitelný podvrh výtisku Přítomnosti s článkem Hitler je gentleman. List byl objeven v Čapkově vile a napálit se jím nechala i tehdejší starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO), která ohlásila nález Peroutkova článku. [celá zpráva] Dodnes po internetu koluje obrázek tohoto podvrhu s tím, že má jít o důkaz, že se článek našel, ale „média o tom mlčí”.

Justice přiznala Kaslové nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman”. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová

Foto: Milan Malíček, Právo

Omluva navzdory rozhodnutí soudu nezazněla

Hrad se ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku neomluvil a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. NS ale v říjnu 2016 odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, dokud sám nevyřeší obě podaná dovolání. K exekuci tedy nedošlo.

NS tehdy argumentoval hrozbou nevratné újmy, která by mohla Kanceláři prezidenta republiky vzniknout. Zároveň v usnesení uvedl, že tím nepředjímá rozhodnutí o dovolání.

Anketa
Věříte, že se někdy najde článek Ferdinanda Peroutky s titulkem Hitler je gentleman?
Ano
21.7 %
Ne
78.3 %
Celkem hlasovalo 3926 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků