Hlavní obsah

ČR by měla získat dalších 125 tisíc vakcín proti chřipce

Výrobci vakcín proti chřipce přislíbili zajistit pro Česko dalších 125 tisíc dávek. Zdravotnické firmy by je měly do ČR dodat koncem října a počátkem listopadu. Novinářům to v pondělí řekl hlavní hygienik Michael Vít. Tyto dávky mají přednostně dostat rizikové skupiny, například staří lidé.

ČR by měla získat dalších 125 tisíc vakcín proti chřipce

V České republice je nyní kolem půl miliónu vakcín proti chřipce. Původně chtěla vláda zajistit koupi dalších 600 tisíc vakcín, ovšem v pondělí Vít mluvil o 125 tisíc balení léků proti chřipce pro ČR do konce letošního roku.

Státní úředníci se snažili rozptýlit obavy Čechů z možné pandemie patčí chřipky. "V této chvíli ale Česku nic nehrozí, ani epidemie ptačí chřipky," prohlásil náměstek Jiří Koskuba, který je pověřen vedením ministerstva zdravotnictví. V normálu je i výskyt respiračních onemocnění, uvedl.

Zvýšenou poptávku minulý týden způsobila panika z ptačí chřipky, když se virus objevil v Rumunsku a v Turecku. V Asii již jeho vinou zemřelo na 60 lidí. Z člověka na člověka se ale nepřenáší.

V Evropě může být očkován každý třetí

Očkování proti chřipce doporučila i Evropská komise. Ceny vakcín jsou od 160 korun výše. Lidem starším 65 let na ně připlácí 140 korunami zdravotní pojišťovny. V souvislosti s vyprodáním lékarénských zásob vakcíny proti běžné sezónní chřipce Vít  upozornil, že proočkovanost v ČR je pouze 7 procent, zatímco ve státech Evropské unie je to 22 procent a Světová zdravotnická organizace doporučuje dokonce 33 procenta.

"Všichni výrobci vakcíny proti sezónní chřipce jsou schopni v Evropě vyrobit 150 miliónů dávek. Evropa má 450 miliónů obyvatel. Je jasné, že vakcína nemůže být pro všechny," řekl Vít .

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků