Hlavní obsah
Alexandr Novák působil před jednací síní klidným dojmem. Foto: Karel Otcovský, Právo

Chomutovský exstarosta Novák u soudu popřel, že by dostal úplatek

Bývalý chomutovský starosta, později senátor a nyní jeden z nejvlivnějších politiků ODS na Ústecku Alexandr Novák v pondělí před soudem popřel, že přijal úplatek za prodej městských akcií. Podle obžaloby dostal v roce 1999 coby starosta Chomutova 2,27 miliónu marek (zhruba 43 miliónů Kč) od německého občana českého původu Petra Schmella, který se před spravedlností skrývá na neznámém místě.

Alexandr Novák působil před jednací síní klidným dojmem. Foto: Karel Otcovský, Právo
Chomutovský exstarosta Novák u soudu popřel, že by dostal úplatek

Podle státního zástupce prodal Novák městské akcie společností Severočeská plynárenská a Severočeská energetika Děčín německé společností VNG-Verbundenz Gas za více než 317 miliónů korun. VNG pak Schmellovi údajně za zprostředkování obchodu poslala provizi 2,27 miliónu marek. Peníze nakonec přes kyperskou společnost Intercontractor skončily na rakouském soukromém účtu Alexandra Nováka a jeho manželky Evy.

Státní zástupce se domnívá, že šlo o úplatek, který bývalý starosta dostal za zprostředkování obchodu. Novák vinu odmítá, kauza byla podle něj uměle vykonstruována a má politický podtext. Před soudem včera vypověděl, že nikdy úplatek nepřijal. Se Schmellem se kvůli akciím setkal prý jen jednou, dál jednal se zástupci VNG.

Já nic, já podnikatel

Novák připomněl, že před vstupem do politiky podnikal, mimo jiné i s kyperskou firmou, která jeho firmě Multitechnik dodávala myčky pro automobily do čerpacích stanic, které Novák budoval a provozoval. Poté, co nastoupil na radnici, převzala jeho podnikání manželka Eva.

Kyperská společnost se pak podle Nováka na základě dobrých zkušeností s jeho ženou rozhodla půjčit jí peníze na výstavbu truck centra v Rakousku, proto spolu s ní založil účet v rakouské bance. Uvedl, že část peněz z něho vybrali, peníze pak prý vrátili kyperské firmě, protože ze záměru sešlo.

Soudce Ivo Novák odročil hlavní líčení za účelem doplnění dokazování na 7. září. Klíčová je podle něj výpověď Novákovy manželky. Ta byla předvolána již na pondělní jednání, obsílku ale podle svého chotě nedostala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků