Hlavní obsah
Ghetto v Ostravě-Přívoze Foto: Aleš Honus, Právo

Čeští Romové se z menšin v EU nejčastěji cítí být obětí rasismu

Čeští Romové si ze všech etnických nebo národnostních menšin v zemích EU nejčastěji stěžovali na útoky, vyhrožování nebo závažné obtěžování s vnímaným rasistickým motivem. Uvedla to ve středu Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA). Ta současně varuje před vzestupem kriminality spojené s etnickou nenávistí a xenofobií.

Ghetto v Ostravě-Přívoze Foto: Aleš Honus, Právo
Čeští Romové se z menšin v EU nejčastěji cítí být obětí rasismu

V České republice zaznamenalo v uplynulém období rasisticky motivovaný útok 32 procent dotázaných Romů, což je nejvíce ze všech zemí, v nichž byl průzkum proveden.

Podobně jako čeští Romové se cítí somálští přistěhovalci ve Finsku. Také jich 32 procent uvedlo, že se cítí být obětí útoků či vyhrožování s rasistickým podtextem.

Nejvíce útoků v Británii

FRA zaznamenala v roce 2010 ve všech státech EU nejméně 84 000 případů takto motivovaných činů. V absolutních číslech jich bylo podle agentury DPA nejvíce v Británii - téměř 47 000, tedy více než polovina.

Nejčastěji jsou v EU terčem útoků, vyhrožování nebo závažného obtěžování s vnímaným "rasistickým" motivem Romové a imigranti ze zemí subsaharské Afriky. V průměru 18 procent všech Romů a 18 procent všech dotazovaných subsaharských Afričanů v průzkumu uvedlo, že se za posledních dvanáct měsíců setkalo s rasově motivovaným násilím.

Nejméně často si na xenofobní napadení z nejpočetnějších národnostních menšin v EU stěžovali Rusové (pět procent) a přistěhovalci z bývalých jugoslávských republik (tři procenta).

Romové se cítí být napadáni i v Polsku

Ze zemí, v nichž jsou hlavní etnickou menšinou Romové, uvedlo rasistický útok rovněž 26 procent dotázaných Romů v Polsku, 19 procent v Maďarsku a 16 procent na Slovensku. Všechny tyto státy zároveň patří mezi ty země, kde se údajné rasisticky motivované útoky jako takové objevují nejčastěji.

Naopak nejméně jich je podle studie v pobaltských státech s jejich ruskými menšinami, v Rakousku (obyvatelé bývalé Jugoslávie), Bulharsku (Turci) a Lucembursku (obyvatelé bývalé Jugoslávie).

FRA upozorňuje, že oběti a svědci trestných činů z nenávisti se zdráhají tyto činy ohlašovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků