Hlavní obsah
Dávka Remdesiviru Foto: Reuters

Českým nemocnicím do týdne dojde remdesivir

Lék remdesivir, který se používá při léčbě nemoci covid-19 s těžkým průběhem, začíná v Česku docházet. Lékařům v nemocnicích nevystačí zásoby na více než týden, pokud nedostanou další. Upozornil na to v neděli Český Rozhlas. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pak ČTK sdělil, že jeho úřad dojednává s výrobcem léku dodání další várky do konce tohoto týdne.

Dávka Remdesiviru Foto: Reuters
Českým nemocnicím do týdne dojde remdesivir

„Stávající objem remdesiviru, který v Česku máme, bude spotřebován příští týden. Jde o značný problém, protože lék je ověřen pro rychle se rozvíjející formy koronavirové infekce a pro pacienty, kteří potřebují být napojeni na kyslík,“ řekl Rozhlasu vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice  Martin Balík.

Více v našem speciálu:
Koronavirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV)

Na zmenšující se zásoby remdesiviru upozornila jako první Sekce nemocničních lékárníků. Ta nyní přichází také s nařízením, komu lék v případě, že remdesivir začne v nemocnici docházet, podat, a komu už ne. Mezi indikacemi pro podání remdesiviru podle lékárníků je, že pacient není na plicní ventilaci a nemá příznaky covidu-19 déle než pět dní. S tím ale Balík nesouhlasí.

„U těžkých forem, kde se příznaky objevují do sedmi dnů, má lék opodstatnění a měl by být podáván. Pro pět dnů nemáme podklady v literatuře a myslím si, že je to velmi restriktivní. Přimlouval bych se za dodržení jednoho týdne,“ uvedl.

„Zpřísnila se indikace (důvody pro použití léku, pozn, red.) a jednáme s firmou Gilead o dodávce léku, která by měla dorazit v průběhu tohoto týdne," oznámil ČTK Prymula. Také ředitel české pobočky Gilead Sciences Pavel Březina řekl rozhlasu, že se snaží remdesivir dostat do Česka ještě do konce září.

Covid-19 má u většiny lidí lehčí průběh. V poslední době však v Česku značně vzrostlo množství hospitalizovaných. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví k sobotě zvýšil od začátku září zhruba pětinásobně na 802.

Na více než pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle ministerstva jich je 181. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích téměř tři stovky nakažených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků