Hlavní obsah
Kaštanovník setý Foto: PICTURE ALLIANCE/Rolf W. Hapke / CHROMORANGE, ČTK

Českým kaštanovníkům hrozí nebezpečný škůdce zavlečený z Itálie

Do České republiky byl zavlečen nebezpečný škůdce, který může zdecimovat místní kaštanovníky. Z Itálie se do Česka dostala zásilka dvou stovek stromků kaštanovníku setého napadených vosičkou žlabatkou, která může způsobit až odumření stromů. Státní rostlinolékařská správa (SRS) nyní po stromcích z této zásilky pátrá, uvedl v úterý její mluvčí Zbyněk Škodáček.

Kaštanovník setý Foto: PICTURE ALLIANCE/Rolf W. Hapke / CHROMORANGE, ČTK
Českým kaštanovníkům hrozí nebezpečný škůdce zavlečený z Itálie

Usídlení tohoto škůdce na území Česka by podle něj mohlo mít za následek poškození oblastí s výskytem kaštanovníků a dokonce omezení školkařské produkce kaštanovníků. Je proto nezbytné dohledat všechny rostliny z napadené partie, uvedl Škodáček.

Několik set napadených rostlin kaštanovníku setého (Castanea sativa) dovezla zahradnické společnosti v Brně slovenská firma z Itálie. Do obchodní sítě se pak podle zjištění správy dostalo téměř 200 kusů stromků. Ostatní neprodané kusy byly zlikvidovány. Odběrateli zmíněných stromků jsou zahradnická centra rozmístěná po celém Česku, která mohla tyto stromky dále rozprodat. Podle správy proto existuje reálné nebezpečí masivního rozšíření žlabatky na území ČR.

"Pěstitelé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků, by měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám a při podezření z výskytu tohoto škůdce ihned informovat kterékoli naše pracoviště," vyzval zákazníky zahradních center ředitel SRS Zdeněk Mach.

Napadení by v těchto dnech už mělo být poznat

Zatímco v době nákupu rostlin kaštanovníku nakupující nemuseli vidět příznaky jejich napadení žlabatkou, v současné době by již měly být výrazné. Na větvičkách, listových řapících nebo na středním žebru listu se od dubna mohou vyvíjet hálky způsobené larvami. Hálky, tedy zduřelá rostlinná tkáň, dorůstají v průměru do velikosti pět až 20 milimetrů, jsou zeleně nebo růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků.

Podle evropské i národní legislativy je žlabatku zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území Česka. Lidé, kteří její výskyt či příznaky objeví, to musí okamžitě ohlásit rostlinolékařské správě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků