Hlavní obsah
Český Krumlov patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a ročně ho navštíví až půl miliónu turistů. Foto: Novinky

Český Krumlov zpoplatnil vjezd autobusů, město čeká milionové příjmy

Český Krumlov od 1. července zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z takzvaného bus stopu zaplatí jedno vozidlo 1250 korun. Dosud dopravci neplatili nic. Český Krumlov čeká, že letos bude mít z tohoto placeného systému příjmy osm milionů korun.

Český Krumlov patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a ročně ho navštíví až půl miliónu turistů. Foto: Novinky
Český Krumlov zpoplatnil vjezd autobusů, město čeká milionové příjmy

Cestovní kanceláře si již místa rezervují na webu. V systému je nyní 3000 rezervací, což znamená 1500 autobusů. Každý autobus musí mít rezervaci pro příjezd i pro odjezd. Systém první den funguje, jen na bus stopu ve Chvalšinské ulici nebyl ihned v provozu terminál na platební karty.

„Čekáme na technika, bude mimo provoz ještě tak hodinku. Jinak odbavování funguje, jezdí nám 95 procent autobusů s rezervacemi. Na dnešní den máme něco málo přes 150 rezervací, to znamená 75 autobusů máme v systému,” řekl před 12:00 ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják.

Regulace návštevníků

Bus stopy jsou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici. Systém je dočasný, na tři roky, než město otevře terminál zájezdových autobusů. V roce 2022 hodlá zprovoznit terminál pro tyto autobusy za řekou Polečnicí. Město chce placeným systémem regulovat počet krátkodobých návštěvníků a zvýšit příjmy z turismu. Každý rok přijede do Českého Krumlova kolem 16 tisíc zájezdových autobusů, turistů ročně zhruba dva miliony.

Dopravci si mohou terminál rezervovat tři měsíce dopředu. Autobusy mohou přijet i bez rezervace, ale za vyšší poplatek, 1500 Kč za příjezd a odjezd. Na bus stopu smějí zůstat nejdéle 20 minut a pak odjet na některé z parkovišť. „Cestovní kanceláře byly informované a už si časy rezervují,” řekla mluvčí.

Školáci či sportovci zdarma

Vjezd zdarma budou mít proti původním plánům autobusy se žáky základních škol, které do města často jezdí na výlety. Zdarma mají terminál i autobusy, které vozí sportovní týmy na sportoviště v areálu ve Chvalšinské ulici. Autobusy se středoškoláky zaplatí sníženou sazbu 750 korun.

V prvních měsících po spuštění systému budou strážníci víc kontrolovat, aby řidiči, kteří nebudou mít zajištěné výstupy a nástupy turistů, systém neobcházeli. Městská policie vytipovala místa, kde by mohli turisté vystupovat mimo bus stop. Pokuta ve správním řízení může být 2500 Kč, uvedl velitel českokrumlovské městské policie Jan Šítal.

Český Krumlov čeká letos příjmy z nového placeného systému pro zájezdové autobusy osm milionů korun. Pro rok 2020 plánuje ČKRF, městem vlastněná firma, která systém provozuje, příjmy z těchto autobusů až 15 milionů. Náklady na vybudování dvou nástupních a výstupních míst byly zhruba pět milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků