Hlavní obsah
Koupání v biotopu v Radotíně Foto: Jan Handrejch, Právo

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z dlouhodobého výhledu na následující čtyři týdny, který v sobotu zveřejnili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ti se ohlédli i za uplynulými čtyřmi týdny, které se podle nich řadí k nejteplejším v novodobé historii.

Koupání v biotopu v Radotíně Foto: Jan Handrejch, Právo
Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

„Období od 20. srpna do 16. září jako celek zůstane teplotně nadprůměrné,“ uvádějí autoři zprávy.

Ani co se týká srážek se situace nezmění. „Po velmi suchem období s podprůměrnými srážkami, by se úhrny srážek v následujících týdnech měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Srážky se ovšem budou vyskytovat jen přechodně a budou na území republiky rozděleny nerovnoměrně, což znamená, že v některých oblastech se srážkový deficit bude i nadále prohlubovat,“ předpovídají meteorologové.

Česko podle nich zažívá mimořádně teplé období. „V uplynulém období od 23. července do 19. srpna sice teploty v jednotlivých týdnech nepřekročily extrémní hodnoty, ale 28denní období jako celek bude mít nejvyšší teploty v novodobé historii. Důvodem je, že v každém ze čtyř týdnů po sobě byly naměřené nadprůměrné teploty,“ píší.

Teplé počasí by mělo trvat minimálně do konce srpna, i když koncem příštího týdne se očekává mírné ochlazení.

„Za ním bude následovat opět příliv teplého vzduchu na naše území a vzestup teplot. Teploty se v jednotlivých dnech dostanou na letní hodnoty, ovšem už by neměly překračovat 30 stupňů Celsia. V první polovině září bude docházet k dalšímu poklesu teploty, ovšem stále budou mít lehce nadprůměrné hodnoty pro toto roční období,“ uvádějí meteorologové.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků