Hlavní obsah
Foto: Emma Srncová

Česko prohrálo kvůli pomalé justici letos už čtvrtý spor

Již čtvrtý český občan vyhrál letos spor u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli tomu, že jeho spor u českých soudů se nepřiměřeně vlekl. Tentokrát musí Česko zaplatit asi 55 tisíc korun.

Foto: Emma Srncová
Česko prohrálo kvůli pomalé justici letos už čtvrtý spor

Čtyřiasedmdesátileté Růženě Koktavé, která se již od roku 1992 bezvýsledně domáhá jihočeské zemědělské usedlosti po rodičích, bude muset stát zaplatit 1 700 eur (asi 55 tisíc korun) jako kompenzaci za morální újmu.

Finanční náhradu za ušlý majetkový prospěch ale soud stěžovatelce nepřiznal. Usedlost byla za okolností, které stěžovatelka napadá, prodána v roce 1950, kdy byl její otec z politických důvodů vězněn.

V roce 2000 neuspěla Koktavá ani u českého ústavního soudu. Ve Štrasburku podala stížnost na to, že její věc nebyla projednána nestranně, že soudní procedura trvala příliš dlouho a že tak bylo porušeno její právo na zacházení s majetkem. V prvním bodě štrasburský soud už dříve rozhodl, že stížnost není podložená.

Několikrát měnila advokáta

Soud dal za pravdu české vládě, která poukazovala na to, že stěžovatelka sama přispěla k délce řízení několikerou výměnou advokáta, a uváděla, že vláda nemůže být odpovědná za špatné služby, které stěžovatelce advokáti poskytli. Soud má ale za to, že to neospravedlňuje celkovou délku řízení, a že tudíž byl porušen příslušný článek Evropské úmluvy o lidských právech. 

Evropský soud pro lidská práva vynesl v posledních pěti letech třináct rozsudků v neprospěch České republiky. Nejméně v pěti případech šlo o přílišnou délku soudního řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků