Hlavní obsah

Česko má šanci získat sídlo evropského navigačního systému Galileo

Ministr dopravy Gustáv Slamečka po jednání v Bruselu uvedl, že šance ČR na získání sídla nového evropského navigačního systému Galileo se zvýšily. Ministr to řekl po jednání se zástupci Španělska, které bude v příštím půlroce předsednickou zemí EU.

Česko má šanci získat sídlo evropského navigačního systému Galileo

Slamečka je ohledně Galilea optimistou i proto, že ostatní horcí kandidáti z řad nových členských zemí evropské sedmadvacítky již některou z unijních agentur získali.

"Je to věc, se kterou se budeme muset zaobírat. Už by se pomalu měla rozvinout debata o sídle Galilea," uvedl Slamečka. Rozhovory o ředitelství Galilea by měly začít poté, co EU definitivně schválí změnu a úpravu některých technických pravidel, o nichž dnes jednali v Bruselu právě ministři dopravy.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Foto: Petr Horník, Právo

Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem (GSA) byl zřízen jako agentura Evropské unie v červenci 2004 a zatím sídlí v Bruselu. Jeho výkonným ředitelem je od července 2005 Pedro Pedreira. Vedle projektu Galileo, který by měl být plně funkční v roce 2013, spravuje i navigační systém Egnos, spuštěný letos v říjnu.

Dosud není jasné, zda se nové sídlo centrály Galilea rozdělí mezi více zemí nebo zůstane v jedné. Francie a Británie totiž letos navrhly zřízení dvou bezpečnostních středisek kvůli lepší ochraně před teroristy. Na ně by z další země dohlíželo administrativní centrum.

Češi soupeří o sídlo hlavně s Nizozemci

Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se rozhodne nejdříve v příštím roce. Zájem měly ale i některé nové členské státy EU, zejména Slovinsko. Slovinci však začátkem prosince získali sídlo regulační energetické agentury.

Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků