Hlavní obsah

Česko má pořád málo vysokoškoláků

Česká republika má ve srovnání s jinými zeměmi málo vysokoškolsky vzdělaných lidí. Zatímco průměr v zemích Organizace pro spolupráci a rozvoj (OECD) činí 25 procent, v Česku je to pouhých 12,5 procenta. Pravidelnou zprávu o úrovni vzdělanosti v úterý zveřejnil Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

Česko má pořád málo vysokoškoláků

Podíl vysokoškoláků v české populaci se v letech 2003 až 2004 nezměnil. ČR má také více studentů, kteří studium nedokončí. V zemích OECD je mezi studenty, kteří se dostanou na vysokou školu, 70 procent absolventů. V Česku vydrží studium až do konce o šest procent méně studentů.

To znamená, že v průběhu studia ze školy odejde třetina studentů. Podle ÚIV má na to vliv delší doba studijních programů v Česku. Často studenti odcházejí také z vyšších odborných škol.

Počet středoškoláků je naopak výrazně nadprůměrný

Průměrná délka studia v zemích OECD je 11,9 roku, v Česku to je 12,5 roku, uvedla na tiskové konferenci analytička ústavu Michaela Kleňhová. Dodala, že tento ukazatel nejnázorněji vystihuje celkovou úroveň vzdělanosti. Středoškolské vzdělání má v Česku 77 procent populace, v zemích OECD je to pouze 42 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků