Hlavní obsah
Foto: Jan Handrejch, Právo

Česko je v EU hluboce podprůměrné v počtu vysokoškoláků

Počet lidí s vysokoškolským vzděláním je v České republice jeden z nejnižších v Evropské unii. Zatímco v Unii je průměr lidí s vysokou školou 31,4 procenta, v ČR je to pouze 23,9 procenta. Plyne to z dat, která v pondělí zveřejnil Eurostat.

Foto: Jan Handrejch, Právo
Česko je v EU hluboce podprůměrné v počtu vysokoškoláků

Česko ve statistice, která sledovala situaci ve všech 28 členských zemích EU, skončilo na 23. místě. Menší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním než Česko má v EU již jen Slovensko, Chorvatsko, Malta, Itálie a Rumunsko. V poslední ze jmenovaných zemí má vysokoškolský titul jen 17,6 procenta obyvatel.

Před Českem se ve statistice umístilo z nových členských zemí EU například Polsko, Maďarsko, Bulharsko i všechny tři pobaltské republiky.

V EU je nejlepší Irsko, v ČR Praha

Nejvyšší podíl vysokoškoláků v populaci má podle Eurostatu Irsko s 45,7 procenty, následované Finskem, Británií a Kyprem.

V rámci Česka podle Eurostatu nejvíce lidí s vysokoškolským vzděláním žije v Praze (45,6 procenta), nejméně pak v regionu Severozápad (14,3 procenta), který zahrnuje Karlovarský a Ústecký kraj.

Ve srovnání evropských regionů má nejvyšší podíl vysokoškoláků region Vnitřní Londýn-Západ se 71,7 procenty, následovaný regionem Vnitřní Londýn-Východ s 60,2 procenty.

Celkově se podíl absolventů univerzit, vysokých škol a dalších srovnatelných vzdělávacích institucí na populaci Evropské unie v posledních letech výrazně zvýšil. Před deseti lety činil 23,5 procenta, tedy téměř o osm procentních bodů méně než v roce 2017, ze kterého pocházejí data v aktuální statistice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků