Hlavní obsah
Milan Chovančík z Animals Holding kontroluje vlastní odchov. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Česko je akvaristická velmoc, chovatelů ale ubývá

Česko je velmoc v chovu a vývozu akvarijních rybiček, jejich největším vývozcem v Evropě a jedním z největších na světě. Konkurovat nemohou snad jen Singapuru, kde mají k chovu nejlepší přírodní podmínky.

Milan Chovančík z Animals Holding kontroluje vlastní odchov. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Česko je akvaristická velmoc, chovatelů ale ubývá

Kromě tradice je nezanedbatelnou položkou i přivýdělek chovatelů a zisk společností zabývajících se výkupem rybiček. „Bývá to slušný zdroj příjmů. Z vlastních odchovů tolik ryby neumírají jako z exportu z Asie,“ říká majitel zlínské firmy Animals Holding Milan Chovančík.

O konkrétních částkách se chovatelé či exportéři neodvažují kvůli konkurenci mluvit. Podle zjištění Práva může být u malých chovatelů takový výdělek jen přilepšením k běžnému platu, u překupníků se jedná o miliónové částky.

Jak dlouho ale Česko zůstane rybičkovou velmocí, je ve hvězdách. Odborníci totiž poukazují i na další problém – chovatelů ubývá. „Jsou tu stále až stovky akvaristů, kteří chovají množství rybiček. Jak to bude do budoucna, je ale otázkou. Lidé stárnou a mladí je nenahrazují. Už nyní nás dohánějí v chovu a vývozu rybiček Asiaté,“ uvedl pražský obchodník, který zastupuje jednoho z nejvýznamnějších českých exportérů, který si ale nepřál zveřejnit svou totožnost.

Souhlasí s ním i Milan Chovančík: „Neznám ve Zlínském kraji téměř jediného kvalitního a zkušeného chovatele, kterému by bylo pod padesát let. Chovatelů ubývá. Druhy ryb, které se dříve běžně chovaly, nyní sháníme složitěji.“

Know how do hrobu

Řada starších chovatelů navíc nemá komu své zkušenosti předat. „Jsou ale často i tací, kteří své know-how, tedy technologii chovu, nechtějí prozradit a odnáší si jej doslova do hrobu,“ poznamenal obchodník z Prahy.

I přes úbytek chovatelů drží podle expertů Česká republika nad ostatními zeměmi stále nadvládu. Chov rybiček má totiž v Česku i na Slovensku dlouhou tradici.

První akvaristický spolek vznikl v devatenáctém století. „Akvarijní rybičky se v hojném množství vyvážely i za komunistů, kdy u nás fungovaly exportní organizace,“ podotkl obchodník. Jedním z faktorů, proč zůstává Česko na špici, je spolupráce chovatelů a vývozců rybiček.

„Jsme podnikavější. Dokážeme rybičky přivézt z Asie, odchovat si své a pak je prodat dál. Na rozdíl od jiných zemí je tu hustě rozvětvená síť dodavatelů exotických rybiček, chovatelů a exportérů,“ vysvětlil Chovančík.

V jiných zemích podle něj jeden člověk prodává, chová, balí a dělá všechno sám.
„V Česku je jeden chovatel, který má k sobě kamaráda, a ten mu rybičky rozváží nebo prodává a má nějakou nákupčí firmu, která mu rybičky doveze,“ podotkl Chovančík, podle kterého je významným plusem pro české chovatele i kvalitní voda pro chov rybiček. „A to nejen pramenitá, ale i z kohoutku. Každý chovatel si však musí podle její tvrdosti a dalších parametrů dobře rozmyslet, jaký druh rybiček bude chovat.“

Vedou tradiční druhy akvarijních rybiček

Z České republiky míří u nás odchované akvarijní rybičky do celé Evropy, především do Německa a Francie, Itálie.

„To jsou největší evropské trhy akvarijních rybiček. Část produkce míří i do zámoří. Ale stále méně,“ doplnil obchodník.

Nejvíce jdou na export tradiční druhy akvarijních rybiček, například paví očko, plata, neonka, ancistrus a mečovky.

„Jsou nejprodávanější, protože jsou nejlevnější,“ podotkl Chovančík, který se ve firmě se společníky nevěnuje jen chovu rybiček. „Dříve tvořila produkce rybiček asi polovinu našich obchodů, nyní už se zaměřujeme i na další, hlavně terarijní zvířata.“

Anketa
Chováte doma rybičky?
ano
52.4 %
dříve ano, teď už ne
40.9 %
nikdy jsem je nechoval/a
6.7 %
Celkem hlasovalo 1883 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků