Hlavní obsah
Vozidlo libyjských provládních sil po útoku na mezinárodní letiště v Tripolisu Foto: Hani Amara, Reuters

Česko dočasně zavře ambasádu v Libyi kvůli bezpečnosti

Česká republika uzavře z bezpečnostních důvodů svůj zastupitelský úřad v Libyi. Ministerstvo zahraničí připravuje na vládu materiál, který uzavření úřadu v Tripolisu navrhuje. Na tiskové konferenci ekonomických diplomatů to ve čtvrtek řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Vozidlo libyjských provládních sil po útoku na mezinárodní letiště v Tripolisu Foto: Hani Amara, Reuters
Česko dočasně zavře ambasádu v Libyi kvůli bezpečnosti

Veškeré diplomatické vztahy se budou podle něj řešit prostřednictvím zastoupení ČR v Tunisu. Tlapa na dotaz ČTK odpověděl, že až se podaří českým diplomatům bezpečnost opět zajistit, tak se české zastoupení do Libye vrátí.

„Je to důležitá země i pro bilaterální vztahy nejen ekonomické, ale také politické,” konstatoval Tlapa. Pokud návrh vláda schválí, tak by opatření mělo začít platit už během léta, dodal.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament. Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis.

Bojovníci podporující vládu v Tripolisu

Foto: Goran Tomasevic, Reuters

Ambasádu v Libyi uzavřelo Česko už několikrát. Naposledy v roce 2014, kdy česká armáda podle sdělení generálního štábu evakuovala z metropole Tripolisu deset pracovníků českého zastupitelského úřadu. Připojilo se k nim tenkrát také 11 zaměstnanců švýcarské ambasády. České velvyslanectví v Tripolisu bylo uzavřeno i v roce 2011 během povstání proti režimu Kaddáfího. Zpět se tehdy čeští diplomaté vrátili po více než půl roce, v polovině října 2011, tedy až po Kaddáfího pádu.

Ekonomickou diplomacií a působením ČR v zahraničí se nedávno zabývala i schůzka ústavních činitelů. Jedním z témat podle Tlapy bylo, jakým způsobem Česko bude v tomto ohledu fungovat dále. „Mluvili jsme o tom, že bychom měli otevřít zastupitelský úřad v Singapuru, což navazuje na iniciativu pana premiéra. Ministerstvo zahraničí bude připravovat otevření a zahájení fungování tohoto úřadu,” řekl.

K dalším diskutovaným, ale zatím neschváleným, možným zastoupením patří například Omán. Uvažuje se ale i o posílení české přítomnosti ve Vietnamu, dodal Tlapa. „Do budoucna bychom rádi, pokud bude zájem podnikatelů a finanční možnosti, otevřeli nějaké zastoupení České republiky na západním pobřeží Kanady,” uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků