Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

České zdravotnictví je pořád z nejlepších v Evropě, hájil se Heger

Peněz do zdravotnictví není tolik, kolik by si resortní ministr Leoš Heger (TOP09) představoval, ale není jich tak málo, aby nešlo zdravotnictví stabilizovat. Heger to řekl v nedělní debatě v TV Prima Family. Na kritiku prezidenta lékařské komory Milana Kubka reagoval slovy, že české zdravotnictví patří v Evropě k nejlepším.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
České zdravotnictví je pořád z nejlepších v Evropě, hájil se Heger

„Všichni trpí krácením rozpočtu, ale peníze ve zdravotnictví jsou. Sice ne tolik, kolik bychom si přáli, ale jsou tu rezervy, a my se na nich snažíme pracovat,“ řekl Heger. „Dostupnost naší zdravotní péče je v Evropě v lepší polovině,“ doplnil.

Uvedl, že by byl rád, kdyby v českém zdravotnictví bylo víc peněz, ale podle něj je nutné vycházet z reality. „U nás je podíl HDP do zdravotnictví 7,8 procenta, ale v posledních deseti letech stoupá. Ano, v Německu je ten podíl vysoce přes deset procent, u nás to ale prostě nejde, u nás je zdravotnictví na pokraji ekonomických možností, protože nemáme tak silnou ekonomiku jako v Německu. Proto si myslím, že je to tady úspěch,“ uvedl ministr.

„Mám velkou úctu k lékařskému stavu, ale bohužel lékaři tady ještě dlouho tolik jako v Německu mít nebudou. Je mi to líto,“ doplnil Heger. Poznamenal, že poměr ve mzdách je podobný u českých a německých učitelů či stavbařů.

Šéf lékařské komory Kubek Hegera označil za špatného ministra. Řekl, že poměr peněz ve zdravotnictví k HDP za současné vlády klesl, a jedním dechem dodal, že krize v ČR je „mnohem větší, než v okolních zemích“. Kubek také kritizoval špatný zákon o nadstandardech i zhoršování služeb pro pacienty. Heger argumentoval celkovým propadem ekonomiky a skutečností, že zavedení nadstandardů je těžké kvůli úskalím v ústavě i neochotě lékařů měnit zvyklosti, kdy jim pojišťovny zaplatí každý zákrok.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků