Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Česká mládež se opíjí a kouří konopí nejvíce v Evropě

Mladí Češi jsou v Evropě nejnáruživějšími konzumenty alkoholu, tabáku a marihuany. Dokládá to úterní zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Podle ní například v Česku v roce 2011 stoupl počet uživatelů pervitinu z předloňských 28 200 na 30 900. Naopak klesl počet narkomanů užívajících heroin, a to z 11 tisíc na 9300.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Česká mládež se opíjí a kouří konopí nejvíce v Evropě

V užívání ostatních nelegálních drog, jako je kokain, extáze či LSD, jsou Češi na spodních příčkách evropských žebříčků.

V roce 2011 poprvé klesl počet mladých uživatelů marihuany. Alespoň jednou ji kouřilo 42 procent dotázaných, což je o tři procentní body méně než v roce 2010, ale je to stále nejvíce v Evropě. Mezi studenty klesá také užívání takzvaných tvrdých drog, jako je heroin či pervitin. Podstatně klesl i počet úmrtí na předávkování nelegální drogou, loni takto zemřelo 28 mladistvých, což je nejméně v české historii.

Alkohol stále vede

Podle šéfa protidrogové vládní rady Jindřicha Vobořila je užívání ilegálních drog stabilní či mírně klesá, mnohem horší jsou však čísla ukazující na užívání alkoholu, která jsou dlouhodobě vysoká. Na předávkování alkoholem loni umřelo 162 lidí.

Varovná jsou čísla u studentů. Podle evropské studie (ESPAD) vypilo za poslední měsíc třikrát nebo častěji více než pět sklenic piva, vína či lihovin 21,3 procenta šestnáctiletých. To znamená, že pětina hochů a dívek v Česku se každý víkend opijí.

Dvě třetiny (66 procent hochů a 50 procent dívek) mladistvých patří mezi pravidelné konzumenty alkoholu. Pili ho více než 20krát za život. 25 procent dospívajících denně kouří cigarety.

Vobořil soudí, že za vysokou mírou pití alkoholu je tolerantní společnost. „Alkohol není považován za drogu. Měli bychom více upozorňovat, že na něj umírá nejvíce lidí a že je s ním spojená i vysoká kriminalita,“ uvedl Vobořil. S drogami je spojeno 16 procent veškerých trestních činů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků