Hlavní obsah

Češi se více než hladu a klimatických změn bojí terorismu

Češi se ze všech národů Evropské unie staví nejrezervovaněji k hrozbám globálního oteplování a změn klimatu. Za největší problém považují mezinárodní terorismus. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr, který byl ve čtvrtek zveřejněn.

Češi se více než hladu a klimatických změn bojí terorismu

V České republice se globálního oteplování a s ním souvisejících klimatických změn obává 45 procent dotázaných. V ostatních členských zemích evropské sedmadvacítky považuje tuto hrozbu za největší problém v průměru 62 procent lidí.

Češi se oproti tomu nejvíce obávají mezinárodního terorismu, který za považuje za nejpalčivější problém 56 procent dotázaných. I tím se liší od obyvatel ostatních členských zemí Evropské unie, 68 procent z nich totiž považuje za největší hrozbu chudobu a nedostatek jídla a pitné vody. Terorismu se oproti tomu obává pouze 53 procent dotázaných.

Ekologie je pro EU jednou z priorit

Evropská unie chce hrát ve světě vůdčí roli v boji s klimatickými změnami. Loni se její předáci dohodli, že země EU sníží do roku 2020 emise skleníkových plynů, které jsou vesměs považovány za jednu z hlavních příčin globálního oteplování, alespoň o 20 procent proti roku 1990. Kromě toho si rovněž vytyčili za cíl, že unie do stejného roku zvýší v průměru za celou unii podíl obnovitelných zdrojů až na 20 procent.

Nakolik jsou rezervované postoje Čechů ke klimatickým změnám ovlivněny názory prezidenta Klause, výzkum neuvádí.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků