Hlavní obsah
Obyvatelé Sýrie patří k nejpočetnějším mezi uprchlíky, kteří míří do Evropy. Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Češi mají Romy za lenochy a muslimy za násilníky, ukázal průzkum

Nemorální a líní, těmito slovy Češi označují v průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd Romy. Češi je vnímají z vybraných národů a etnik nejhůř. Nejvíc násilničtí jsou v očích obyvatel ČR muslimové, kteří jsou v průzkumu zařazeni mezi národy. Toto hodnocení je výsledkem přesvědčení Čechů o vrozené nižší inteligenci některých etnik a národů a nadřazenosti některých kultur, uvedli autoři průzkumu.

Obyvatelé Sýrie patří k nejpočetnějším mezi uprchlíky, kteří míří do Evropy. Foto: Leonhard Foeger, Reuters
Češi mají Romy za lenochy a muslimy za násilníky, ukázal průzkum

Průzkum pro Sociologický ústav provedla agentura Focus. Uskutečnil se na přelomu listopadu a prosince na vzorku 1051 lidí starších osmnácti let. Zaměřil se na představy Čechů o muslimech, Syřanech, Romech, Ukrajincích, Rusech, Vietnamcích a Slovácích.

Podle dvojice protikladných vlastností měli respondenti na škále od jedné do pěti označit, co podle nich pro danou skupinu lidí platí. V očích české veřejnosti dopadli nejlépe Slováci, kteří byli jako jediní ve všech aspektech hodnoceni pozitivně. Pouze v pracovitosti je předčili Vietnamci.

"Tento pozitivní postoj ke Slovákům je pravděpodobně dán tím, že jsou Čechům jak kulturně, tak i původem nejbližší," uvádějí autoři průzkumu.

Pracovití a líní

Naopak Romové se ocitli na opačném stupni škály. Víc než tři čtvrtiny lidí je považují za nemorální, 85 procent respondentů je označilo za líné a přes čtyři pětiny Čechů si myslí, že Romové porušují zákony.

Vnímání Romů se průměru přiblížilo jen u soudržnosti, kterou jim přiznává polovina respondentů.

Diametrálně odlišně jsou vnímáni například Vietnamci. Bezmála tři čtvrtiny Čechů je považují za pracovité, nadprůměrně byla hodnocena také jejich slušnost a soudržnost.

Muslimové jako násilníci

V souvislosti s aktuální migrační krizí a hrozbou terorismu se průzkum zaměřil také na vnímání Syřanů a muslimů obecně. Muslimové jsou v průměru považováni za nemorálnější a násilničtější. Patrně to podle autorů souvisí s útoky muslimských teroristických skupin, naposledy v Paříži.

Třiačtyřicet procent respondentů muslimy zařadilo na konec škály v míře násilnosti, další čtvrtina jim dala na pětibodové stupnici úroveň 4.

Syřané jsou vnímaní jako násilničtí u 58 procent lidí. Při sečtení obou nejvyšších úrovní je podobná míra násilnického chování jako muslimům přisuzována také Romům. Také jim tuto vlastnost přisoudily celkem více než dvě třetiny lidí.

Kulturní nadřazenost

Víc než polovina dotázaných odpověděla kladně na otázku "Myslíte si, že některé rasy či etnické skupiny se rodí méně inteligentní než ostatní?" Sedmdesát procent je přesvědčeno, že některé kultury jsou mnohem lepší než jiné.

Tyto výsledky jsou podobné napříč různými skupinami lidí.

"Ukázalo se, že věk, vzdělání ani velikost obce nehrají žádnou zásadní roli v tom, jestli člověk věří ve vrozenou nižší inteligenci některých národů či etnických skupin nebo v nadřazenost některých kultur," uvedli autoři. U vnímání muslimů a Syřanů nemá žádný vliv úroveň povědomí o uprchlické krizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků