Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Cenu největšího slídila získalo ministerstvo za projekt sKaret

Anticenu Velkého bratra v kategorii největší úřední slídil za porušování soukromí občanů získalo ve středu večer ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli kontroverznímu projektu na zavedení takzvané sKarty. Negativní ocenění ve firemní kategorii dostala počítačová firma Microsoft za možnost sledovat uživatele videoherního zařízení Xbox Kinect 360 pomocí zabudované kamery.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Cenu největšího slídila získalo ministerstvo za projekt sKaret

Slídilem mezi národy se letos stalo Rusko kvůli plánu na cenzuru internetu a monitorování sociálních sítí. Anticeny uděluje nezisková organizace Iuridicum Remedium.

sKarta má podle ministerstva sloužit k výplatám sociálních dávek potřebným a zamezit možnému zneužití státní podpory. "Důvodem pro udělení ceny je zejména fakt, že databáze osob, kterým má být sKarta vydána, včetně následné správy životního cyklu karty, byla svěřena soukromé bance - České spořitelně, a to v rozporu se zákonem," uvedlo Iuridicum Remedium ve svém zdůvodnění. sKartě vyčítají také například to, že se v jedné kartě spojuje identifikace držitele s funkcí platební karty.

Projekt sKarty byl po kritice přepracován. K placení či vybírání peněz od státu z bankomatů je lidé budou moci používat jen dobrovolně. Povinné to bude pouze u těch, u nichž hrozí zneužívání dávek v hmotné nouzi.

Počítačová firma Microsoft cenu dostala za patentování způsobu, kterým lze pomocí zabudované kamery sledovat uživatele jejího videoherního zařízení.

Podle patentu by technologie mohla být využívána například ke zjištění počtu lidí, kteří sledují film. Pokud by jich bylo více, než dovoluje licence, přehrávání by se vypnulo.

"Technologie je však také schopna kontrolovat věk a pohlaví diváků, popřípadě přímo určit divákovu identitu. To vše může vést až k pravidelnému monitorování zákazníka s cílem následného zacílení na míru šité reklamy," uvedli organizátoři cen Big Brother.

V kategorii slídil mezi národy dostalo cenu Velkého bratra Rusko. Federace loni uvedla v život vládní výnos o "černém seznamu" nežádoucích webů.

Výnos umožňuje blokovat nevhodné internetové stránky.

Cenu mají i lyžařské turnikety

Nebezpečnou novou technologií byly vyhlášeny lyžařské turnikety. Právní normou Velkého bratra se stala legislativní aktivita EU vedoucí k zavedení systému eCall. Unijní projekt má umožnit rychlou pomoc motoristům, kteří se stali účastníky dopravní nehody. Vozidla by měla být vybavena zařízením, které bude odesílat informace o aktivaci airbagů, data ze senzorů nárazu a GPS souřadnice místním orgánům záchranného systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků