Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Centrum Prahy by mělo být bez segwayů, magistrát chystá zákaz

Segwaye by měly zmizet z centra Prahy. Vedení města chystá zákaz vozítek ve vybraných částech metropole. Ve středu to uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Ilustrační foto Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Centrum Prahy by mělo být bez segwayů, magistrát chystá zákaz

Proti segwayům bojuje dlouhodobě zejména radnice Prahy 1, která eviduje velké množství stížností.

„Návrh nařízení jsem připravil ve spolupráci s kolegy z Prahy 1, místostarosty Danielem Hodkem a Richardem Burešem, protože právě centra se problém segwayů dotýká nejvíce. V tuto chvíli obsahuje návrh několik variant, na jakém území by byl zákaz uplatněn,“ uvedl Dolínek. Materiál musí nyní schválit městská rada.

Provoz vozítek by měl být podle vedení města zakázán na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Podle jedné z variant by se na nich nesmělo jezdit na území památkové rezervace a přilehlého území včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická.

Jiná verze hovoří o zákazu vymezeném oblastí zákazu vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a části území Prahy 2. Existuje i varianta, podle níž by byl vytvořen speciální seznam ulic a lokalit, kde by byl provoz zakázán.

Vozítka nesmí na Kampu

Praha se rozhodla využít změny zákona o provozu na pozemních komunikacích, který zavádí definici osobního přepravníku, tedy segway, pravidla jeho pohybu a obcím dává možnost nařízením vymezit na svém území místa, kde je provozování osobního přepravníku zakázáno.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí vozítek segway nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím.

Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu. Radnice eviduje desítky stížností od obyvatel, kterým vozítka na chodníku vadí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků