Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bývalý vyšetřovatel tvrdí, že klíčovou svědkyni v kauze ŘSD k výpovědi donutili

Klíčová svědkyně kauzy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), v níž jsou obviněni dva někdejší ředitelé firmy Petr Laušman a Alfréd Brunclík, byla ke své výpovědi donucena. Tvrdí to bývalý vyšetřovatel případu Rostislav Kotrč, kterého však kvůli únikům informací ze spisu začátkem srpna obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nařčení odmítla s tím, že i toto prověřovala inspekce, podezření se ale neprokázalo.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bývalý vyšetřovatel tvrdí, že klíčovou svědkyni v kauze ŘSD k výpovědi donutili

"V dubnu 2013 se mi mimo jiné potvrdila osobním rozhovorem s korunní svědkyní v kauze ŘSD právě i ta skutečnost, že byla mými kolegy donucena k tomu, aby vypovídala tak, jak ji donutili," sdělil ve čtvrtek Kotrč.

"GIBS prověřoval i tuto situaci, a ta se nepotvrdila," reagovala Bradáčová, která na policistu z protikorupční jednotky podala trestní oznámení kvůli úniku informací.

Spolužák z vysoké

Někdejší vyšetřovatel případu také tvrdí, že Bradáčová měla osobní vztah k jednomu z obviněných v kauze související s ŘSD, která s ní byla sloučena. Prý šlo o jejího bývalého spolužáka ze školy. "Není tam žádný osobní vztah, je to jeden z mých spolužáků z vysoké školy z ročníku, to já nepopírám. Těch bylo 800, to jsou i soudci a advokáti, se kterými se potkávám," uvedla Bradáčová. Podjatá se necítí. Dodala, že navíc bude tato část kauzy opět ze spisu vyloučena.

V kauze ŘSD policie stíhá od prosince 2011 kromě Laušmana také bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Halu a další dva lidi. Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Související téma

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Foto: Milan Malíček, Právo

Policie stíhá také někdejšího právníka podniku Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila. Brunclíka pak detektivové obvinili letos v dubnu z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži. Údajně je také odpovědný za zmanipulované zakázky na pronájem dálničních odpočívadel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků