Hlavní obsah
Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude Michal Murín. Foto: Milan Malíček, Právo

Bývalý šéf GIBS Murín začal pracovat pro úřad kybernetické bezpečnosti

Bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín nově pracuje pro Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Uvedl to ve středu server Aktuálně.cz. Murín odešel z čela GIBS, která vyšetřuje trestnou činnost policistů, celníků či dozorců, na konci dubna po sporech s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO).

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude Michal Murín. Foto: Milan Malíček, Právo
Bývalý šéf GIBS Murín začal pracovat pro úřad kybernetické bezpečnosti

„Zaměstnancem je (Murín) od prvního června,” potvrdil serveru mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Úřad pro kybernetickou bezpečnost vznikl loni vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Na starosti má vedle bezpečnosti informačních systémů i část problematiky ochrany utajovaných informací. Murín se bude na NÚKIB zabývat podle serveru domlouváním a udržováním spolupráce s partnery úřadu, a to především v oblasti bezpečnosti.

Ke konci Murína ve funkci vedly spory s premiérem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách premiér Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu”. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Nový ředitel GIBS by měl podle dřívějšího oznámení Babiše nastoupit na začátku července. Zatím inspekci vede Lenka Haderková, která předtím působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení GIBS. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků